پس از سخت‌گیری‌هایی که ایالات متحده بر شرکت‌های فناوری چینی اعمال کرده است، حال اندروید به دنبال قطع کردن مجوزهای اندروید هواوی است که می‌تواند خبر بدی برای این شرکت چینی باشد. این خبر اولین بار توسط رویترز منتشر شده است و با بررسی‌های The Verge دیگر خبرگزاری‌ها نیز این خبر را تأیید کرده‌اند.

یک سخنگوی گوگل اعلام کرده است، ما با این دستور موافق هستیم و به بررسی مفاد آن خواهیم پرداخت. دستور ایالات متحده مربوط به قرار دادن شرکت هواوی در لیست سیاه آمریکا است. بدین معنی که این شرکت حق همکاری با شرکت‌های آمریکایی را نخواهد داشت.  سخنگوی گوگل در گفت و گو با رویترز اعلام کرده است که هم اکنون محصولات هواوی از محصولات گوگل استفاده می‌کنند و ممنوعیت استفاده از این محصولات برای استفاده کنندگان از محصولات هواوی در سراسر دنیا به سرعت اتفاق نخواهد افتاد، اما در مورد آپدیت‌های جدید اندروید فعلا نمی‌توان چیزی را به طور قطعی اعلام کرد.

اگر این مشکلات نهایی شوند هواوی فقط قادر به استفاده از پروژه AOSP اندروید خواهد بود و به سایر اپلیکیشن‌های گوگل دسترسی نخواهد داشت و این می‌تواند کاربران خارج از چین هواوی را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.  با توجه به فشارهایی که اخیرا از طرف ایالات متحده بر شرکت‌های چینی اعمال شده است، هواوی اعلام کرده است که در صورت قطع همکاری با گوگل سیستم عامل شخصی خود را راه‌اندازی خواهد کرد.