رویداد جدید اپل ساعت ۸:۳۰

اپل برای فردا شب ساعت ۸:۳۰ به وقت تهران رویداد جدید خود را تنظیم کرده است و دعوتنامه این رویداد را نیز هفته گذشته برای تمامی مشتاقان دنیای تکنولوژی ارسال کرده است. اما سوال اصلی این جا است که اپل قرار است در این رویداد از چه محصول یا محصولات جدیدی معرفی کند؟ اپل نام این رویداد اوکتبر ماه خود را Unleashed گذاشته است. شاید معنی آن به فارسی زیاد مفهومی نداشته باشد. به فارسی شاید به توان این لغت را رها شده نامید. اما از آن جایی که ما در لوگو رویداد نیز مفهوم سرعت را می بینیم می توان این برداشت را کرد که دستگاه هایی که قرار است معرفی شود از نظر سرعت و قدرت نسبت به گذشته گام بزرگی برداشته اند.

پخش زنده

ما در تحریریه علاالدین نیز فردا شب این رویداد را از صفحه اینساگرام و آپارات علاالدین پخش زنده خواهیم کرد. پس فردا شب ساعت ۸:۳۰ منتظر پخش زنده ما از صفحه اینستاگرام علاالدین باشید…

طبق اخبار درز کرده و برنامه زمانی اپل برای معرفی محصولات خود که در سال های گذشته نیز شاهد آن بودیم، در این رویداد ساعت ۸:۳۰

باید منتظر نسل بعدی مک بوک های اپل باشیم. امسال احتمالا اپل قصد دارد که طراحی مک بوک پرو های خود را مجدد تغییر بدهد. از آن جایی که هر چند سال یکبار اپل دست به این اقدام می زند، امسال باید منتظر این تغییر باشیم.

طراحی جدید

آخرین باری که اپل به طور کل طراحی مک بوک های خود را تغییر داد سال ۲۰۱۶ بود. در آن سال ما شاهد طراحی جدیدی بودیم که نسبت به گذشته خود نازک تر و سبک تر شده است. همچین در آن سال شاهد تاچ بار در مک بوک ها برای اولین بار بودیم که انقلاب بزرگی را ایجاد کرد. اما این تغییرات متاسفانه پورت های زیاد مک بوک را از کاربران گرفت و به جای آن دو یا چهار عدد پورت تاندربولت که هم آن کار ها را می کرد به کاربران داد. با این پورت ها سرعت انتقال داده خیلی بیشتر شد اما کاربرارن برای وصل کردن وسایل مختلف به مک بوک خود می بایست از تبدیل های مختلفی استفاده می کردند که این موضوع برای کاربران آزار دهنده بود.

پورت دستگاه

از این رو گویا اپل امسال قصد دارد که کمی پورت های دستگاه خود را بیشتر کند. طبق برخی شایعات این دستگاه ها دارای پورت HDMI و پورت تاندربولت نسل ۴ خواهند بود. همچنین طبق برخی رندر های مفهومی منتشر شده ما درگاه کارت حافظه SD و شارژر مغناطیسی جدید اپل را در مک بوک ها می بینم. چرا که شارژر مگ سیف مورد دیگری بود که کاربر های مک پس از سال ۲۰۱۶ ‌آن را از دست دادند و با کابل  TypeC دستگاه خود را شارژ می کردند و دیگر خبری از مگنت های خوب شارژر های مگ سیف نبود.

نسخه ها

همچنین در تغییر بزرگ امسال مک بوک ها خبر ها حاکی از آن است که اپل تصمیم دارد این دستگاه ها در دو نسخه ۱۴ و ۱۶ اینچی عرضه کند. صفحه نمایش مک بوک های امسال هم حاشیه بسیار کمتری خواهد داشت و طبق اخبار درز کرده و شایعات صفحه نمایش این مک بوک ها از تکنولوژی Mini LED استفاده خواهد کرد که نوید بخش یک صفحه نمایش عالی است. علاوه بر این باید منتظر نرخ تازه سازی ۱۲۰Hz هم در این نمایشگر باشیم. بنابر کد های نسخه بتای macOS بعدی عدد هایی درباره صفحه نمایشگر منتشر شده است. که کارشناسان پیش بینی می کنند که این اعداد مربوط به رزلوشن صفح نماشی مک بوک های ۱۴ و ۱۶ اینچی امسال است. این اعداد ۳۴۵۶x2234 و ۳۰۲۴×۱۹۶۴ هستند. این عدد ها نوید بخش تراکم پیکسلی بالای مک بوک های جدید نیز هستند. 

سنسورها

علاوه بر این طبق اخباری که لحظاتی پیش منتشر شده است، احتمالا این دستگاه ها دراای ناچ یا بریدگی بالای صفحه نمایشگر هستند. که در این بریدگی ما سنسور های FaceID و میکروفون و دوربین لپتاپ را شاهد خواهیم بود. 

اما تمرکز اصلی این رویداد همان طور که گفتیم درباره سرعت و قدرت تراشه های جدید اپل است. این تراشه ها احتمالا M1X نام خواهند داشت. گرچه برخی ها هم از نام M2 برای این تراشه ها یاد می کنند. سال گذشته اپل برای اولین بار دست به اقدامی بزرگ زد و از پردازنده های X86 به پردازنده های ARM ساخت خود کوچ کرد. مهم ترین چالش اپل اجرا کردن برنامه هایی که از معماری X86 استفاده می کردند به روی دستگاه های جدید خود بود که آن را حل کرد. در آغاز این تغییر خیلی ها معتقد بودند که این کار اشتباهی است. اما قدرت فوق العاده بالای این پردازنده ها و مصرف باتری کمتر آن ها همه متعجب کرد. 

اپل قصد دارد

امسال نیز اپل قصد دارد همان معماری را به کارببرد اما با قدرت خیلی بیشتر از گذشته! طبق شایعات این پردازنده بر خلاف نسخه گذشته خود که ۷ یا ۸ هسته گرافیکی داشت، ۱۶ یا ۳۲ هسته گرافیکی دارد. همچنین پردازنده نیز ۱۰ هسته خواهد داشت و ۱۶ یا ۳۲ گیگ رم به این دستگاه ها قدرت می بخشند.

عملکرد فوق العاده تراشه M1 با ۸ گیگ رم برای همه قافلگیر کننده بود. باید دید با این مشخصات سخت افزاری امسال شاهد چه غولی از نظر قدرت پردازش خواهیم بود؟!

مک مینی

همچنین ممکن است که اپل این تراشه جدید را در Mac mini جدید خود نیز بگذارد. در این دستگاه نیز ما شاهد طراحی کوچکتر نسبت به نسل گذشته خواهیم بود. رندر های منتشر شده Mac mini جدید نیز این موضوع را تایید می کند که ابعاد آن کوچکتر خواهد بود و ارتقاع آن نیز کم خواهد شد.

از مک بوک ها و مک مینی جدید که بخش اصلی رویداد اپل را تشکیل خواهند داد بگذریم، نوبت به ایرپاد های نسل ۳ می رسد. طبق پیش بینی کارشناس ها اپل در این رویداد تصمیم دارد که ایرپاد ۳ را با بهبود های متشر کند. جزئیات بهبود ایرپاد ها در دسترس نیست. فقط طبق عکس های درز کرده می دانیم که این دستگاه احتمالا طراحی مشابه ایرپاد پرو خواهد داشت. اما بدون سری پلاستیکی! همچنین انتظار داریم این دستگاه با برچسب قیمتی نسل گذشته خود منتشر شود اما با کیفیت صدایی نزدیک ایرپاد پرو عرضه خواهد شد.

 

کنفرانس اپل

در نهایت احتمال کمی هم دارد که در انتهای کنفرانس اپل شاهد آیفون SE 2022 نیز باشیم. احتمال معرفی این دستگاه خیلی در این رویداد پایین است اما دور از ذهن نیست. در صورت معرفی هم احتمالا طراحی مشابه نسل قبل خود خواهد داشت. با این تفاوت که پردازنده آن A15 اپل خواهد بود و با برچسب قیمتی مشابه نسل قبل به فروش خواهد رسید. اما ممکن است نسخه پایه این دستگاه به جای ۶۴ گیگ ۱۲۸ گیگابایت حافظه داشته باشد. 

نظر شما درباره این رویداد ساعت ۸:۳۰ چیست؟ آیا دوباره اپل می تواند همه را غافلگیر کند؟ یا همان ارتقای سالانه در پردازنده دستگاه ها را در این رویداد شاهد خواهیم بود؟