طبق اطلاعاتی که تا کنون از افشاگر های تویdتری و یا بلاگ های حوزه تکنولوژی درز کرده است و پیش بینی کارشناس های این حوزه، احتمالا آیفون بعدی اپل بعد از سری ۱۲ آیفون ۱۳ نام دارد، گرچه برخی تحلیل گر ها احتمال می دهند که اپل به دلیل شایعه و خرافاتی که مردم دنیا نسبت به عدد ۱۳ باور دارند، اپل نام این سری از آیفون های خود رو سری ۱۲S قرار بدهد و هر دو احتمال هم به قوت خودشان باقی است. تنها چیزی که می دانیم این است که اپل امسال قصد ندارد این سری را سری ۱۴ نام گذاری کند و احتمالا شاهد معرفی این سری در سال آینده خواهیم بود. از این رو ما در این مقاله برای بررسی این سری آیفون را سری ۱۳ می نامیم و طبق اطلاعات درز کرده به بررسی این آیفون ها می پردازیم.

آیفون ۱۳ احتمالا در رویداد سالانه شهریور ماه اپل معرفی می شود و ما درون این آیفون شاهد فناوری شارژ معکوس خواهیم بود. ما پیش از این فناوری شارژي معکوس را درون گوشی های پرچم دار اندرویدی سامسونگ و هوآوی دیده بودیم. اما کارشناس های حوزه فناوری معتقد هستند که امثال اپل نیز از این فناوری استفاده خواهد کرد و احتمالا در آیفون های امسال که سری ۱۳ نام خواهند گرفت می توانیم دستگاه های دیگری که از شارژ بی سیم پشتیبانی می کنند را با استفاده از این فناوری شارژ کنیم.

همچنین قلب این گوشی را احتمالا پردازنده A15 اپل شکل می دهد و احتمال کمی هم وجود دارد که اپل امسال پردازنده معروف و پر سر و صدای خودش را به روی آیفون های امسال بیاورید و همان طور که امسال شاهد آمدن Apple Silicon M1 پردازنده بسیار قوی از لپ تاپ های Macbook به سوی iPad های سال بودم، این بار M1 را روی آیفون های سری ۱۳ ببینیم.

 

در مورد صفحه نمایش این محصول هم کارشناس ها پیش بینی می کنند که اپل امسال از صفحه نمایش با نرخ تازه سازی ۱۲۰Hz درون این سری از آیفون ها استفاده کند. البته با توجه به این که فعلا فقط سامسونگ است که می تواند نمایشگر LTPO اپل را با این نرخ تازه سازی تامین کند، برخی ها گمان می کنند که این نمایشگر به این نسل از آیفون نخواهد آمد و سال آینده و درون آیفون های سری۱۴ ما این نمایشگر را خواهیم دید یا اگر اپل تصمیم به استفاده از این نمایشگر بگیرد ما فقط این نمایشگر را درون مدل های پرو آیفون ببینیم. چرا که LG هم در حال کار به روی این نمایشگر ها است و امیدوار است که بتوانند از سال آینده تامین کننده این نمایشگر ها برای اپل باشد و از این رو بعید نیست که ما نمایشگر ۱۲۰Hz با تکنولوژی LTPO را درون تمام سری های آیفون ۱۳ نتوانیم ببینیم.

با توجه به استفاده از صفحه نمایشگر با نرخ تازه سازی ۱۲۰Hz در این مدل از آیفون ها و احتمال استفاده از شارژ بی سیم معکوس در این مدل کارشناس ها احتمال می دهند که اپل امسال از باتری بزرگتری برای تمامی مدل های آیفون ۱۳ استفاده خواهد کرد. چرا که از گذشته میزان باتری بسیار کم آیفون ها ضعف بزرگ آن ها به حساب می آمد. گرچه این ضعف را تا میزان زیادی بهینه بودن سیستم عامل ios و کم مصرف بودن پردازنده های اپل کم رنگ می کرد اما امسال در صورت آمدن نمایشگر های ۱۲۰Hz که مصرف باتری بیشتری دارند نمی توان کم رنگ کرد و از این رو شاهد باتری بزرگتر درون این آیفون ها خواهیم بود.

در مورد ویژگی های ظاهری این آیفون هم کانسپت (طرح مفهومی) های زیادی منتشر شده و برخی ها به وجود دو دوربین به حالت مورب در پنل مربع شکل پشتی مخصوص دوربین در مدل های غیر پرو اشاره کردند. همچنین احتمالا ناچ این مدل، از آیفون هایی که تا به حال دیده بودیم کوچکتر خواهد بود و برخی ها هم احتمال استفاده مجدد اپل از سنسور اثرانگشت را مطرح کرده اند که احتمال با دکمه پاور گوشی ادغام می شود و یا به احتمال خیلی ضعیف زیر صفحه نمایشگر این گوشی قرار می گیرد و همزمان با تشخیص چهره برای احراز هویت از آن استفاده خواهد شد. همچنین برخی ها هم با معرفی شارژر MagSafe اپل مخصوص آیفون های سری۱۲ احتمال وجود آیفون بدون درگاه شارژ را می دهند که احتمال خیلی ضعیفی است و در حد شایعه است. در انتها چندین عکس از طراحی های احتمالی این سری از آیفون را با هم می بینیم.

در مجموع به نظر شما آیفون ۱۳ چه شکلی خواهد بود و چه ویژگی هایی را خواهد داشت؟