اصطلاح نوموفوبیا Nomophobia (no-mobile-phone-phobia) به ترس دور بودن و دسترسی نداشتن به تلفن همراه اشاره می‌کند. و مانند دیگر فوبیاها با ترس، نگرانی و اضطراب همراه است و می‌تواند باعث بروز تپش قلب، سردرد، درد معده یا افکار وسواسی شود. افرادی که به شدت از نوموفوبیا رنج می‌برند، مانند یک دوست یا شریک زندگی‌ یا خواب و خوراک به گوشی وابسته‌اند و بدون آن واقعا احساس قطع بودن از جهان و عدم دسترسی به اطلاعات مورد نیاز و در نتیجه احساس تنهایی و افسردگی می‌کنند.


اعتیاد به تلفن‌های همراه، ناشی از احساس رضایتی است که ارتباطات آنلاین در فرد ایجاد می‌کند. از آنجا که این احساس رضایت کاذب است، فرد هر بار نیاز بیشتری احساس کرده و نبود آن موجب ترس و اضطراب در او خواهد شد. با این حال، نوموفوبیا تنها نتیجه اعتیاد به تلفن همراه نیست. مشکلات دیگری مانند عزت نفس پایین و عدم توانایی در برقراری ارتباط در دنیای واقعی، در پشت این وابستگی پنهان شده است.

علائمی که نشان می‌دهد به نوموفوبیا مبتلا هستیم:
۱- با هراس چک کردن: همه ما این حالت را می‌شناسیم؛ وقتی که برای پیدا کردن گوشی‌مان با استرس زیاد کیف‌مان را زیر و رو می‌کنیم. هراسی که در آن لحظه در درون فرد مبتلا به نوموفوبیا ایجاد می‌شود، خیلی زیاد و غیرمنطقی است.


۲- آخرین چیزی که پیش از خواب به آن فکر می‌کنید و اولین چیزی که بعد از بیدارشدن چک می‌کنیم تلفن همراه‌مان است: اگر صبح که از خواب بیدار می‌شوید مصر هستید که قبل از هر کاری گوشی خود را چک کرده و از آن بدتر آخرین چیزی است که قبل از خواب چک می‌کنید، شما به گوشی خود اعتیاد دارید.
آیا شما هم با نوموفوبیا دست و پنجه نرم می‌کنید؟