گوگل ظاهرا به اشتباه صفحه وب‌سایت پیش نمایش از نسخه مخصوص توسعه دهندگان سیستم عامل اندروید ۱۱ را به مدت کوتاهی در دسترس کاربران قرار داده و سپس آن را از دسترس خارج کرده است. این وب‌سایت به نوآوری‌ها و امکانات جدید در این نسخه نرم افزاری اشاره کرده است.

گوگل با انتشار اندروید ۱۰ دیگر تصمیم گرفت وابستگی خود را به ساز و کار پایه در نام گذاری الفبایی نسخه‌های اندروید کاهش دهد. از حالا به بعد دیگر لازم نیست حدس بزنیم و مجبور به پیش بینی اسامی برای نسخه‌های آینده این نرم افزار سیستم عامل باشیم. بدین ترتیب نسل جدید و جانشین اندروید ۱۰، اندروید ۱۱ نام گذاری خواهد شد.

اندروید ۱۱: وب‌سایتی که زود رونمایی شد!

گوگل روز گذشته وب‌سایت رسمی منسوب به اندروید ۱۱ Developer Preview را در دسترس قرار داد و مدت کوتاهی بعد از آن این صفحه از دسترس خارج شد. از طرفی هم این صفحه به قدری توسط افراد مختلف دیده شد که از دسترس خارج کردنش نمی‌تواند آن را از خبرگزاری‌ها دور کند.

اپلیکیشن-نرم افزار-اندروید 11-پاساژ علاالدین-علاالدین

این صفحه ابتدا توسط خبرگزاری فناوری Android Police دیده شد. در وب‌سایت مذکور به طور خلاصه درباره در دسترس قرار گرفتن اولین نسخه آزمایشی از نرم افزار اندروید ۱۱ توضیح داده شده است. علاوه بر این، به موارد و نکته‌های اصلی که تیم گوگل بر آن‌ها متمرکز شده هم اشاره شده است.

امنیت و گوشی‌های تاشو

در این وب‌سایت به سه نکته مهم در باب فناوری‌های نرم افزار اندروید ۱۱ اشاره شده است. این نکته‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

  • تغییرات رفتاری: تغییرات سیستمی ممکن است اپلیکیشن شما را در حال استفاده از نرم افزار اندروید ۱۱ تحت تأثیر بگذارد.
  • امکانات امنیتی: تضمین‌های تازه برای محافظت از امنیت کاربران در اپلیکیشن‌های موردنظر
  • قابلیت‌ها و APIS تازه: API برای گوشی‌های تاشو، به اشتراک گذاری، امکانات ارتباطی، چند رسانه‌ای، NNAPI، بیومتریک و سایر موارد.

مخصوصا دو مورد آخر در این فهرست مورد توجه قرار گرفته است. از یک طرف، این سیستم عامل جدید باید بیشتر بر حفظ امنیت کاربران متمرکز شود. بدین ترتیب تصور می‌کنیم که با نسخه‌های تازه‌ای از اجازه کاربری برای استفاده کاربران از اپلیکیشن‌ها مواجه شویم. همچنین این روش‌ها احتمالا ساده‌تر هستند و مدیریتشان هم آسان‌تر است.

قابلیت آخر به امکاناتی اشاره دارد که قبلا منتظر بودیم در اندروید ۱۰ ببینیم و ظاهرا به اندروید ۱۱ معوق شدند. در این باب مشخصا باید به سیستم به اشتراک گذاری مشابه با Apple Airdrop اشاره کنیم.

در حال حاضر جزئیات دیگری در دسترس نیست و از آنجا که وب‌سایت بسیار زود در دسترس قرار گرفته، لینک‌های آن در دسترس نبوده است. انتظار می‌رود اولین نسخه توسعه دهندگان از اندروید ۱۱ در ماه مارس در دسترس قرار بگیرد.