موتورولا در سال گذشته تصمیم گرفت سری گوشی‌های هوشمند برند خودش را با چند سری گوشی سطح بالا و پرچمدار بازسازی کند. این کمپانی در چند سال گذشته بیشتر توجه خودش را روی طراحی و تولید گوشی‌های هوشمند میان رده معطوف کرده بود اما از سال گذشته توجه بیشتری به بخش پرچمدار بازار نشان داد و گوشی‌های سطح بالای Motorola Edge نتیجه این رویکرد هستند. اولین گوشی‌های سطح بالایی که از این خانواده موتورولا معرفی شدند، Motorola Edge و Edge Plus نام دارند.

در این میان گوشی استاندارد Motorola Edge یک میان رده سطح بالا مجهز به تراشه اسنپدراگون ۷۶۵G است در حالی که Edge Plus یک پرچمدار با تراشه اسنپدراگون ۸۶۵ است. موتورولا همچنین در اوایل سال ۲۰۲۱ با عرضه گوشی جدید Motorola Edge S نشان داد که کارش با این خانواده به پایان نرسیده است. البته باید این نکته عجیب را هم ذکر کنیم که گوشی مذکور تحت عنوان Moto G100 روانه بازار جهانی شد. این موضوع باعث شد که گمانه زنی‌هایی درباره آینده خانواده Edge به وجود آید. حالا یک شایعه منتشر شده است که ادعا می‌کند خانواده Motorola Edge منحصر به بازار چین نخواهد شد و این برند زیرمجموعه لنوو همچنین قصد دارد که چهار مدل گوشی جدید از همین خانواده هم معرفی کند.

موتورولا-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
موتورولا-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

ایوان بلاس، افشاگر مشهور، در توییتر خودش مدعی شد که موتورولا حداقل سه مدل گوشی جدید از خانواده Edge را در دست توسعه دارد. او ادعا می‌کند این سه گوشی با اسامی رمز Sierra، Berlin، Berlin NA و Kyoto در مرحله طراحی قرار دارند. بر اساس گزارش خبرگزاری XDA Developers هم این سری گوشی جدید به زودی معرفی می‌شوند و در میان آن‌ها مخصوصا Kyoto مورد توجه قرار گرفته است زیرا دوربین استاندارد ۱۰۸ مگا پیکسلی دارد.

همانطور که اشاره کردیم، گوشی جدید Kyoto دوربین ۱۰۸ مگا پیکسلی دارد. پیش بینی می‌شود این دوربین همان ماژول S5KHM2 سامسونگ باشد که اخیرا هم در گوشی جدید Moto G60 تعبیه شده بود. علاوه بر این حسگر، انتظار می‌رود حسگر ۸ مگا پیکسلی فوق عریض از نوع Samsung S5K4H7 هم آن را همراهی کند. این لنز علاوه بر امکان فوق عریض همچنین می‌تواند مانند حسگر ماکرو عمل کند. سومین حسگر این دوربین ۲ مگا پیکسلی از نوع OmniVision است که برای ارزیابی عمق تصویر استفاده می‌شود. دوربین سلفی آن هم از نوع OmniVision در نظر گرفته می‌شود اما نمی‌دانیم کیفیت آن دقیقا چقدر است. لنز سلفی ممکن است ۱۶ یا ۳۲ مگا پیکسلی باشد.

گوشی جدید Kyoto برخلاف دوربین سطح بالایش قرار نیست پرچمدار این خانواده باشد و حتی ممکن است سطح پایین‌ترین و ارزان‌ترین هم باشد. دو گوشی موتورولا Berlin و Sierra گران‌تر هستند. درواقع انتظار داریم که این دوگانه به عنوان جانشینان دو مدل پرچمدار Edge و Edge Plus سال گذشته عرضه شوند. امیدواریم جزئیات بیشتری از این سری گوشی جدید در هفته‌های آینده منتشر شود.