انتظار می‌رود که نسل جدید پردازنده‌های داخلی گوشی‌های هوشمند هوآوی در سپتامبر امسال معرفی شوند. همچنین پیش بینی می‌شود که پرچمداران Mate هوآوی اولین گوشی‌هایی باشند که مجهز به این پردازنده معرفی می‌شوند. بر اساس جدیدترین خبرها، انتظار می‌رود که تراشه جدید و سطح بالای این سازنده Kirin 1020 نام گذاری شود. همچنین می‌دانیم که این تراشه از معماری ۵ نانومتری TSMC بهره می‌برد.

یکی از افشاگران دراین باره گفته است که هزینه ساخت پردازنده موبایلی Kirin 1020 چیزی میان Apple A14 و Apple ARM CPU قرار دارد. بدین ترتیب می‌توانیم بگوییم که اندازه این چیپست هم چیزی در همین حدود است. از طرفی این وبلاگ نویس گفته است که طراحی، اندازه و هزینه ساخت از مهم‌ترین نکته‌ها درباره این پردازنده موبایلی جدید نیست. کمپانی HiSilicon ظاهرا هیچ اصراری برای کسب سود ندارد و به همین خاطر هم برای محصولات هم سطح، اندازه تراشه پردازنده‌های HiSilicon به طور کلی بزرگ‌تر از MTK و کوالکام است.

گوشی جدید و پرچمدار هوآوی خانواده Mate 40 قرار است مجهز به پردازنده Kirin 1020 رونمایی شود و بدین ترتیب هوآوی را به همراه اپل به عنوان اولین تولید کننده تراشه‌های ۵ نانومتری به دنیا معرفی کند.

آیا مشکلی در تولید وجود دارد؟

پیش از این همین افشاگر گفته بود تعداد تراشه‌های موبایلی Kirin که هوآوی تا آخر امسال به آن‌ها نیاز دارد، تا اواسط سپتامبر تولید می‌شود. این تراشه‌ها شامل ساختارهای ۵، ۷، ۱۶ و ۲۸ نانومتری می‌شود. شایان ذکر است که پردازنده‌های ۲۸ نانومتری عموما برای اکسسوری‌های کوچک مانند هدفون‌ها و ساعت‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین باید بدانید که HiSilicon پردازنده بلوتوثی هدست TWS هم تولید می‌کند و برخی محصولات مشابه دیگر هم دارد. هوآوی باید پیش از این سفارش خود را به این برند زیرمجموعه‌اش تحویل می‌داد تا با مشکل احتمالی کمبود قطعات مواجه نشود. همچنین این خبر بدین معنی است که هوآوی احتمالا مجبور به تعویق عرضه گوشی جدید Mate 40 خود می‌شود.

هواوی-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

افشاگر مذکور در خبر خود ذکر کرده است که معرفی گوشی جدید هوآوی Mate 40 را در ماه اکتبر تضمین می‌کند. تقریبا تعداد ۸ میلیون دستگاه از گوشی جدید Mate 40 در سه ماهه چهارم آماده عرضه به بازار خواهد شد.

مزایای تراشه Kirin 1020

تراشه موبایلی Kirin 1020 تقریبا بیش از ۵۰ درصد قدرتمندتر از Kirin 990 خواهد بود و در معماری داخلی آن هم Cortex A76 به Cortex A78 ارتقا پیدا می‌کند. بدین ترتیب هوآوی از هسته‌های پردازشی Cortex A77 که کوالکام در حال حاضر درون اسنپ‌دراگون ۸۶۵ خود استفاده کرده است، استفاده نمی‌کند. همچنین پردازنده Kirin 1020 از مودم ارتباطی ۵G بهره می‌برد.