سیستم عامل اندروید از ابتدای معرفی‌اش تا به حال حول محور شخصی سازی و امکان انتخاب دستگاه، خدمات و تجربه مناسب کاربر طراحی و توسعه یافته است. اندروید با فراهم آوردن اکوسیستم بازی رشد کرده است که به کاربر حق انتخاب می‌دهد و امروزه حدودا بیش از ۳ میلیارد دستگاه فعال مجهز به این رابط کاربری در سرتاسر جهان وجود دارد.

اندروید ۱۲ هم مبتنی بر هر آنچه از اندروید دوست دارید طراحی شده و بر ایجاد فضای عمیقا شخصی سازی شده در گوشی و کاملا سازگار با کاربر متمرکز شده است. این نسخه تازه سیستم عاملی با سطح امنیت بالا و طراحی شخصی است که همچنین کمک می‌کند همه دستگاه‌های اندرویدی شما به خوبی با هم سازگار شوند و کار کنند.

گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

امروز گوگل اولین نسخه بتا را از سیستم عامل جدید اندروید ۱۲ خود به طور رسمی منتشر کرد و در ادامه این مطلب می‌خواهیم به برخی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و امکانات این نسخه جدید بپردازیم. با ما همراه باشید.

تجربه‌ای شخصی‌تر در اندروید ۱۲

اندروید ۱۲ شامل بیشترین تغییرات طراحی در تاریخ انتشار و توسعه این سیستم عامل می‌شود. گوگل در طراحی این نسخه همه بخش‌های طراحی را بازبینی کرده و از رنگ‌ها تا اشکال، نور و حرکات گرافیکی را تغییر داده است. در نتیجه این تغییرات، اندروید ۱۲ تاثیرگذار، داینامیک و سازگار و همچنین بیش از پیش شخصی سازی شده است.

شخصی سازی

ابتدا از اندروید ۱۲ روی گوشی‌های پیکسل گوگل شروع می‌کنیم. با نصب این نسخه می‌توانید همه پالت رنگی و ویجت‌های رابط کاربری را شخصی سازی کنید. با استفاده از آنچه که گوگل Color Extraction خوانده است می‌توانید تصویر پس زمینه را انتخاب کنید و سیستم هم به طور خودکار تشخیص می‌دهد کدام رنگ‌ها غالب هستند؛ کدام رنگ‌ها مکمل هستند و کدام رنگ‌های سازگار دیگر با این تصویر را می‌توانید به تم زمینه اضافه کرد. در ادامه، اندروید همه این رنگ‌ها را به سرتاسر رابط کاربری از رنگ نوتیفیکیشن‌ها گرفته تا صفحه قفل، کنترل‌های صدا، ویجت‌های جدید و بسیاری بخش‌های دیگر اعمال می‌کند.

گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

این روند با همکاری دقیق نرم افزار، سخت افزار و تیم‌های Material Design صورت می‌گیرد. گوگل تلاش می‌کند اکوسیستم‌های نرم افزاری و سخت افزاری خودش را تحت عنوان یک نوع گونه طراحی به نام Material You یکتاسازی کند.

Fluid Motion و Animation

از همان لحظه که یک گوشی مجهز به اندروید ۱۲ را در دست می‌گیرید می‌توانید متوجه تغییرات چشمگیر نرم افزاری و افزایش سرعت پاسخگویی دستگاه شوید. برای مثال، وقتی نوتیفیکیشن‌های وارده را روی قفل صفحه رد می‌کنید، ساعت در ابعاد بزرگتری دیده می‌شود.

گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

گوگل همچنین تعامل‌ها را ساده سازی کرده و همه سیستم پایه این تغییرات را بازطراحی کرده است تا تجربه کاربری بهینه‌تر و روان‌تر شود. بدین ترتیب با توجه به ادعای سازنده، دستگاه‌ها با اندروید ۱۲ سریع‌تر هستند و پاسخگویی بهتر به همراه مصرف بهینه انرژی دارند. این مهم به کمک برخی تغییرات مثبت شامل کاهش زمان موردنیاز CPU برای خدمات اصلی سیستم تا ۲۲ درصد و همچنین کاهش استفاده از هسته‌های پردازشی بزرگ تا ۱۵ درصد به دست آمده است.

بازطراحی در فضای سیستمی

برخی از مهم‌ترین فضاها روی گوشی شما ازجمله رنگ نوتیفیکیشن‌ها، تنظیمات سریع و حتی دکمه پاور به شکل هدفمندی بازطراحی شده است.

گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

رنگ نوتیفیکیشن حالا به آنچه در حالا تماشا یا گوش دادن هستید وابسته است. منوی تنظیمات سریع هم که طبق معمول با یک ضربه از بالای صفحه در دسترس قرار می‌گیرد و به کمک آن می‌توانید عملا به همه تنظیمات مهم سیستم دسترسی پیدا کنید. نه تنها نما و رنگ در منوی تنظیمات سریع دستخوش تغییر شده است بلکه حالا شامل Google Play و Home Controls هم می‌شود تا امکان سفارشی سازی بیشتری را برای شما کاربران فراهم آورد.

همچنین در اندروید ۱۲ می‌توانید انگشت خود را روی دکمه پاور بگذارید و نگه دارید تا دستیار هوشمند فعال شود و به کمک آن تماس صوتی برقرار کنید؛ اپلیکیشن موردنظر را باز کنید یا هر سوالی دارید از دستیار هوشمند گوگل بپرسید.

طراحی کاملا امن و خصوصی

اندروید ۱۲ دارای قابلیت‌های جدیدی است که به شما نشان می‌دهد کدام اپلیکیشن‌ها به داده‌هایتان دسترسی دارند و همچنین تنظیماتی دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها میزان داده‌های به اشتراک گذاشته شده خودتان را شخصی سازی و محدود کنید.

گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوگل-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

Privacy Dashboard جدید در اندروید ۱۲ به شما تنظیمات دسترسی‌ها را نشان می‌دهد و همچنین در آن می‌توانید مشاهده کنید که کدام داده‌ها توسط کدام اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود. همچنین در این داشبورد می‌توانید دسترسی اشتراک اطلاعات را با اپلیکیشن‌ها محدود یا قطع کنید.

یک نشانگر جدید به بخش بالا سمت راست نوار استاتوس اضافه شده است که نشان می‌دهد اپلیکیشن به دوربین یا میکروفون شما دسترسی دارد یا خیر. همچنین اگر تمایل داشته باشید این دسترسی را قطع کنید، دو دکمه جدید در منوی تنظیمات سریع برای این امر تعبیه شده است.

همچنین بر میزان اطلاعاتی که با اپلیکیشن‌ها به اشتراک می‌گذارید کنترل بیشتری خواهید داشت. به کمک قابلیت جدید approximate location می‌توانید تنها محدوده تقریبی جغرافیایی خود را با اپلیکیشن‌ها به اشتراک بگذارید. برای مثال، اپلیکیشن آب و هوا نیازی به دانستن موقعیت جغرافیایی دقیق شما ندارد.

علاوه بر این موارد، گوگل ادعا می‌کند که می‌خواهد امکانات بیشتری درزمینه حفظ حریم شخصی کاربران به طور مستقیم در سیستم عامل خود تعبیه کند. به کمک هوش مصنوعی فرصت‌های زیادی در این زمینه امکان پذیر خواهد شد اما به گفته گوگل برای این کار باید میزان امنیت و حریم شخصی بسیار بالا باشد و به همین خاطر هم Android Private Compute Core را در اندروید ۱۲ خود معرفی کرده است. این قابلیت جدید به گوگل در معرفی تکنولوژی‌های تازه که ماهیت خصوصی  دارند کمک می‌کند تا در نتیجه آن اطلاعات شخصی کاربران کاملا محرمانه و به طور محلی در همان دستگاه‌شان باقی بماند.

Private Compute Core قابلیت‌هایی نظیر Live Caption، Now Playing و Smart Reply را ممکن می‌سازد. همه پردازش‌های صوتی و زبانی روی دستگاه صورت می‌گیرد و به منظور حفظ حریم شخصی از شبکه‌های ارتباطی دور می‌ماند. گوگل می‌گوید امکانات بیشتری در این زمینه در راه است و تا آخر سال جاری میلادی به اندروید اضافه می‌شود تا سطح امنیتی و حفظ حریم شخصی هر چه بیشتر افزایش پیدا کند.

سایر قابلیت‌های تازه در اندروید ۱۲

اندروید ۱۲ شامل بسیاری امکانات دیگر هم می‌شود و برای مثال می‌توانیم به قابلیت‌های دسترسی بهینه شده برای کاربرانی اشاره کنیم که مشکل بینایی دارند. در اندروید ۱۲ می‌توانید اسکرین شات‌ها را اسکرول کنید و همچنین توجه کنید که سیستم عامل چگونه ویجت افراد و مخاطبین محبوب شما را به صفحه خانه منتقل می‌کند. همچنین میزان سازگاری اندروید ۱۲ با بازارهای اپلیکیشنی جانبی به ادعای گوگل بیشتر شده است.