کمپانی سامسونگ در حال حاضر چند مدل تراشه جدید را برای نسل تازه گوشی‌های هوشمند خود در دست توسعه دارد. از چند ماه پیش شاهد انتشار گزارش‌هایی درباره تراشه‌های موبایلی اگزینوس ۱۰۸۰ و اگزینوس ۲۱۰۰ بودیم. هر دوی این تراشه‌های موبایلی در دسته پرچمدار و سطح بالا قرار می‌گیرند. همچنین حالا به نظر می‌رسد که این غول تکنولوژی آماده است تا از جدیدترین تراشه خود به نام اگزینوس ۱۰۸۰ در شانگهای رونمایی کند.

کمپانی سامسونگ حالا خبر رونمایی از پردازنده موبایلی مذکور را در حساب رسمی اگزینوس خود در پلتفرم اجتماعی Weibo تایید کرده است. این برند یک پوستر تبلیغاتی در حساب رسمی خود منتشر کرده است که به وضوح تراشه موبایلی اگزینوس ۱۰۸۰ را به تصویر می‌کشد. علاوه بر این، در تصویر تبلیغاتی مذکور مشخصاً به تاریخ معرفی رسمی که برای ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان) برنامه‌ریزی شده، اشاره شده است. همچنین این اولین باری نیست که کمپانی سامسونگ به طور رسمی به تراشه مذکور اشاره می‌کند.

سامسونگ ماه گذشته اقدام به انتشار ویدیویی کوتاه کرد که در آن عبارت Inspiring and Enterprising Sword 2030 در حساب اگزینوس دیده شد. این ویدیو نشان داد که تراشه اگزینوس ۱۰۸۰ سامسونگ در نیمه دوم سال جاری میلادی عرضه می‌شود. حالا به نظر می‌رسد که سامسونگ به وعده خود وفادار مانده و قرار است تراشه مذکور را در همان بازه زمانی احتمالی معرفی و عرضه کند.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

همه آنچه از تراشه سامسونگ اگزینوس ۱۰۸۰ می‌دانیم!

همانطور که اشاره کردیم، اگزینوس ۱۰۸۰ قرار است تراشه موبایلی جدید سامسونگ برای محصولات پرچمدار این سازنده باشد. این تراشه با ساختار ۵ نانومتری توسعه یافته است و بدین ترتیب اولین تراشه ۵ نانومتری کمپانی سامسونگ خواهد بود. در اشاره‌ای کوتاه باید بگوییم که تراشه جدید اپل A14 Bionic هم ۵ نانومتری است. با توجه به ساختار ۵ نانومتری در این تراشه تازه، انتظار می‌رود که اگزینوس ۱۰۸۰ ضمن ارائه عملکرد بهتر، در مصرف انرژی بهینه‌تر عمل کند.

تراشه جدید اگزینوس ۱۰۸۰ چهار هسته پردازشی Cortex-A78 بزرگ و چهار هسته کوچکتر از نوع Cortex-A55 دارد. همچنین پردازنده گرافیکی Mali-G78 GPU برای آن در نظر گرفته شده است. ماه گذشته اولین نتایج بنچمارک AnTuTu برای این تراشه موبایلی منتشر شد. این تراشه در بنچمارک مذکور امتیاز ۶۹۳۶۰۰ را به دست آورده و تراشه‌های کوالکام اسنپدراگون ۸۶۵ و نسخه ۸۶۵ پلاس را هم پشت سر گذاشته است. این نتیجه در صدر برترین‌های AnTuTu قرار گرفت و بدین ترتیب بر ارزش سامسونگ به عنوان سازنده تراشه موبایلی افزود.

سامسونگ همواره برای استفاده از تراشه‌های اگزینوس در گوشی‌های پرچمدار خود موردانتقاد قرار می‌گرفت و در اغلب مواقع هم عملکرد این تراشه‌ها سطح پایین‌تر از تراشه‌های اسنپدراگون ارزیابی می‌شد. جالب خواهد بود که اگزینوس ۱۰۸۰ بتواند حالا اسنپدراگون‌های پرچمدار را پشت سر خود بگذارد.