گفتگو با مهندس شریفی کارشناس و بازرس اتحادیه مخابرات در خصوص طرح رجیستری

 

عملکرد طرح رجیستری چگونه است؟

طرح رجیستری به این صورت است که اپراتور سیم کارت های کاربران با توجه به سریال نامبر گوشی های همراه یا همان IMEI مدل گوشی را شناسایی کرده و اگر در سامانه همتا به ثبت نرسیده باشد دیگر به آن هیچ خدماتی را ارائه نخواهند داد! البته افرادی که گوشی های خود را قبل از اجرای طرح رجیستری خریداری کرده اند نباید نگران باشند چون این گوشی ها قبلا توسط سامانه همتا شناسایی شده و به نام شرکت وارد کننده به ثبت رسیده است اما پیشنهاد ما این است که اگر گوشی را قبل از طرح رجیستری خریداری کرده اید، آن را به نام خود به ثبت برسانید چراکه در صورت دزدیده شدن ممکن است این کار روند پیدا شدن گوشیتان را تسریع ببخشد.

طرح رجیستری
طرح رجیستری

گوشی جدید که خریداری کرده ایم را چگونه به نام خود به ثبت برسانیم؟

در بسیاری از موارد افراد با خرید گوشی همراه جدیدشان دچار سردرگمی می شوند و نمی دانند قبل از ثبت گوشی خود در سامانه همتا چه کاری انجام دهند. در ادامه تمام مراحل روند ثبت گوشی همراه جدید را توضیح خواهیم داد.

طرح رجیستری
طرح رجیستری

 

۱٫ قبل از هرکار به دنبال برچسب رجیستری روی کارتن گوشی باشید و توصیه ما این است که گوشی نو را بدون این برچسب خریداری نکنید.

۲٫ در ادامه کد IMEI گوشی همراه خود را ( که روی کارتن درج شده ) به شماره ۷۷۷۷ ارسال کنید (بهتر است برای استعلام سریال نامبر کد دستوری *#۰۶# را وارد نمایید).

۳٫ پس از ارسال سریال گوشی، پیامکی برایتان ارسال می شود که حاوی اطلاعات گوشی ای است که سیمکارت خود را در آن قرار داده اید.

در صورت که اطلاعات ارسال شده با اطلاعات مربوط به گوشی همراهی که در اختیار دارید یکسان است می توانید با استفاده از این سه راه گوشی خود را در سامانه به ثبت برسانید.

کد USSD

طرح رجیستری
طرح رجیستری

کد USSD آسانترین و کاربردی ترین روش رجیستر کردن موبایلتان است؛ با زدن کد دستوری #۷۷۷۷* وارد سامانه همتا شده و عدد گزینه مربوط به فعالسازی را وارد کرده و گزینه Send یا ارسال را بزنید. سپس کد ۱۵ رقمی سریال گوشی یا همان IMEI را با دقت وارد کرده و به مرحله بعد بروید. در مرحله بعد شماره تلفن همراهتان را وارد کنید؛ در این مرحله کد فعالسازی روی کارتن را وارد و گزینه Send یا ارسال را بزنید. در آخر هم برای تایید تمام مراحل گزینه ۱ را در صفحه بعدی وارد کنید.