مدیاتک

مدیاتک سال گذشته با معرفی تراشه های ۵G سری Dimensity، نام خود را در بازار تغییر داد. با این حال، امسال برای این سازنده چینی سال مهم تری بوده است زیرا نام خود را به عنوان بزرگترین تامین کننده تراشه در بازار تثبیت کرده است. مهم‌تر از آن، این شرکت به انتخاب بسیاری از برندهای اصلی مانند Oppo، Realme، Xiaomi و حتی OnePlus تبدیل شده است. دومی همیشه از تراشه‌های اسنپدراگون استفاده می‌کرد، اما تصمیم گرفت روی SoC Dimensity 1200 برای OnePlus Nord 2 شرط ببندد. مدیاتک از محبوبیت Dimensity 1200 خود کاملاً آگاه است و در حال آماده‌سازی جانشینی است که جذاب‌تر خواهد بود، Dimensity 2000.

شایعات منتشر شده

در ماه گذشته، شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه نسل بعدی SoC های پرچم‌دار Dimensity مدیاتک از ساخت جدید ARMv9 استفاده خواهند کرد. از نظر ساخت، SoC های جدید اولین نمونه‌ای خواهند بود که از فرآیند تولید ۴ نانومتری TSMC استفاده می‌کنند. این جزئیات در چند ماه گذشته در حال گسترش بوده است، و اکنون افشاگر چینی Digital Chat Station جزئیات بیشتری را در مورد این پلتفرم آورده است.

مشخصات MEDIATEK DIMENSITY 2000 SOC

طبق اطلاعات منتشر شده، Dimensity 2000 SoC دارای یک هسته اصلی ARM Cortex-X2 است که با فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز کار می‌کند. این چیپست جانشین مستقیم Cortex-X1 است که در تراشه‌های اسنپدراگون ۸۸۸ و اگزینوس ۲۱۰۰ سامسونگ وجود دارد. مدیاتک از Cortex-X1 در Dimensity 1200 SoC خود استفاده نکرده است، اما با SoC پرچمدار بعدی خود یک قدم فراتر از آن خواهد رفت.

پردازنده

علاوه بر Prime Core، CPU از سه هسته ARM Cortex-A710 و چهار هسته ARM Cortex-A510 نیز استفاده خواهد کرد. این همان تنظیمات اسنپدراگون ۸۹۸ و اگزینوس ۲۲۰۰ آینده است. در نتیجه مدیاتک دیمنسیتی ۲۰۰۰ در رده محصولات پرچم‌دار کوالکام و سامسونگ قرار خواهد گرفت. Dimensity 1200 چیزی است که می‌توانیم آن را یک «CPU پرچم‌دار سطح ورودی» بنامیم، زیرا فراتر از اکثر SoC‌های میان‌رده است، اما در سطح اسنپدراگون ۸۸۸ یا Exynos 2100 SoC نیست. داستان در سال آینده متفاوت خواهد بود.

 

اگزینوس

طبق شایعات، اگزینوس ۲۲۰۰ و اسنپدراگون ۸۹۸ نیز از architecture چهار نانومتری استفاده خواهند کرد. با این حال، آنها در ریخته گری ۴ نانومتری سامسونگ ساخته خواهند شد. از نظر قدرت‌های گرافیکی، Dimensity 2000 دارای پردازنده گرافیکی Mali-G710 MC10 خواهد بود. ما فرض می‌کنیم که این اولین و برای مدتی تنها چیپست است که از Mali G710 جدید استفاده می‌کند. سامسونگ پردازنده‌های گرافیکی مالی را به نفع پردازنده‌های گرافیکی AMD پشت سر می‌گذارد و آینده هوآوی در تولید چیپ‌ست غیرقابل پیش‌بینی است. لازم به ذکر است که Mali G710 بیست درصد سریعتر از Mali G78 است.

مشخصات مشابه

با مشخصات مشابه، سرعت ساعت و سایر فناوری‌ها عوامل تعیین‌کننده برای معرفی بهترین SoC پرچم‌دار در سال آینده خواهند بود. Exynos 2200 فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز را برای هسته اصلی هدف قرار داده است. از سوی دیگر، کوالکام ممکن است بر اساس اطلاعات Ice Universe، کمی بالاتر روی فرکانس ۳٫۰۹ گیگاهرتز باشد.

طبق شایعات، هر سه شرکت از تراشه‌های جدید مبتنی بر ۴ نانومتر خود در پایان سال ۲۰۲۱ رونمایی خواهند کرد. البته، به دلیل اختلال مداوم، ممکن است این برنامه‌ها تغییر کنند.