یک منبع اطلاعاتی قابل اعتماد اطلاعات پرچمدار آینده کوالکام و مدیاتک را فاش کرد

Snapdragon 898 با استفاده از فرایند تولید ۴ نانومتری در سامسونگ ساخته می شود و SoC از یک CPU هشت هسته ای استفاده می کند که شامل یک هسته اصلی مبتنی بر Cortex-X2 با فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز به همراه ۳ هسته هسته عملکردی مبتنی بر ۳x Cortex-A710 است. ۲٫۵ گیگاهرتز هسته های مبتنی بر انرژی Cortex-A510 با فرکانس ۱٫۷۹ گیگاهرتز کار می کنند در حالی که پردازنده گرافیکی Adreno 730 وظایف گرافیکی فشرده را بر عهده خواهد داشت.

Dimensity 2000 دارای پیکربندی یکسانی خواهد بود، اما گفته شده است که مجموعه سه هسته عملکردی با فرکانس ۲٫۸۵ گیگاهرتز – بطور قابل توجهی بالاتر از هسته های Snapdragon 898 است. همچنین  پردازنده گرافیکی Mali-G710 MC10 است. قابل ذکر است که سیلیکون پرچمدار مدیاتک بر اساس فرآیند تولید ۴ نانومتری TSMC خواهد بود.

ماه گذشته شایعه ای ادعا کرد که نسل بعدی چیپست های پرچمدار Dimensity مدیاتک از معماری جدید ARMv9 استفاده خواهد کرد. این به شایعات قبلی مربوط می شود که مدیاتک یکی از اولین شرکت هایی است که به ریخته گری ۴ نانومتری TSMC سفارش داده است.

هسته اصلی

این تراشه به طور آزمایشی Dimensity 2000 نامیده می شود و دارای یک هسته اصلی Cortex-X2 با فرکانس ۳٫۰ گیگاهرتز، سه هسته Cortex-A710 و چهار هسته A510 است. این اساساً همان تنظیمات اسنپدراگون ۸۹۸ و اگزینوس ۲۲۰۰ است (البته این دو به جای پردازش ۴ نانومتری سامسونگ ساخته می شوند).

 پردازنده

گفته می شود پردازنده گرافیکی Mali-G710 MC10 است. با توجه به اینکه سامسونگ به سمت پردازنده گرافیکی AMD حرکت می کند و هواوی در ساخت تراشه های جدید با مشکل مواجه است، این Dimensity ممکن است اولین (و فقط برای مدتی) چیپست باشد که از G710 جدید استفاده می کند.

بر اساس اعداد رسمی ARM، G710 20 درصد سریعتر از G78 است که جایگزین شده است. طبق گزارش‌ها، سامسونگ با پردازنده گرافیکی AMD خود قصد دارد ۳۰ درصد نسبت به مالی قدیمی افزایش یابد. به هر حال، G710 همچنین نوید بهبود ۲۰ درصدی راندمان انرژی و ۳۵ درصد عملکرد بهتر را برای وظایف یادگیری ماشینی می دهد.