کمپانی گوگل زمان زیادی را صرف کرد تا توانست نسخه نهایی و پایداری را از مرورگر خود به نام کروم ۸۱ معرفی و منتشر کند. از طرفی هم حالا به نظر می‌رسد که بهتر بود این غول تکنولوژی کمی بیشتر منتظر می‌ماند. گوگل تنها ۶ روز پس از انتشار عمومی کروم ۸۱ بیانیه صادر کرد که توانسته است مشکل اساسی امنیتی تحت عنوان Zero Day را در کدهای مرورگر پیدا کند.

مرورگر خود را همین حالا به روزرسانی کنید!

لزومی ندارد کاربران دچار نگرانی شوند؛ چراکه گوگل همین حالا هم به روزرسانی آنلاین برای رفع مشکل را در دسترس قرار داده است. آخرین به روزرسانی این اپلیکیشن با شناسه مدل ۸۱٫۰٫۴۰۴۴٫۱۱۳ برای کاربران قابل دانلود است. و گوگل هم کاربران را مجبور کرده است که این به روزرسانی را به منظور رفع آن مشکل امنیتی حتما دریافت و نصب کنند.

گوگل جزئیاتی را درباره ماهیت این مشکل و کاستی امنیتی توضیح نداده است؛ اما توضیحات این به روزرسانی نرم افزاری جدید اشاره دارد که بخش‌هایی از تشخیص صوتی هویت کاربر دخیل شده است. همچنین این نکته را هم در نظر داشته باشید که با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا Covid 19 کمپانی گوگل انتشار نسخه جدید مرورگر کروم ۸۲ را هم لغو کرده است. تغییرات و به روزرسانی‌هایی که قرار بود در این نسخه ارائه شود، حالا به توسعه و انتشار کروم ۸۳ موکول شده است.

CHROME 81

در ابتدا قرار بود که مرورگر جدید کروم ۸۱ در تاریخ ۱۷ مارس (۲۷ اسفند) منتشر شود که این رویداد با توجه به شیوع کرونا لغو شد اما سرانجام به انتشار عمومی رسید. این نسخه دو نوآوری عمده را به همراه دارد: یکی بهبود پشتیبانی از WebXR (تکنولوژی واقعیت افزوده) و دیگری پشتیبانی اولیه از استاندارد Web NFC است.

اپلیکیشن-گوگل-کروم-گوشی-گوشی جدید-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین- اپلیکیشن

نوآوری‌های دیگری هم برای این نسخه برنامه ریزی شده بود اما گوگل ظاهرا معرفی آن‌ها را به نسخه‌های آینده موکول کرده است. عناصر بازطراحی رابط کاربری برای کروم نسخه وب هنوز آماده نیست؛ حذف پشتیبانی از پروتکل‌های رمزگذاری TLS 1.0 و TLS 1.1 هم تا انتشار کروم نسخه ۸۴ به تاخیر افتاده است. اخذ تصمیم برای تعویق حذف پشتیبانی از این پروتکل‌ها عمدتا به پاندمی ویروس کرونا مربوط است. نبود این پروتکل‌ها می‌تواند از احتمال دسترسی برخی کاربران کروم ۸۱ به وب‌سایت‌های سلامت مربوط به دولت که همچنان از TLS 1.0 و نسخه TLS 1.1 برای ارتباطات HTTPS خود استفاده می‌کنند پیشگیری کند.

عرضه نسخه کروم ۸۱ دشوارترین نسخه در تاریخ انتشار مرورگرها است. نه تنها بسیاری از توسعه دهندگان نرم افزاری در روند توسعه این نسخه مجبور شدند که بسیاری از عملکردها و قابلیت‌ها را از نسخه‌های قبلی به آن انتقال دهند؛ بلکه گوگل در انتشار آن ۳ هفته تمام تاخیر کرد که باعث شد چرخه پیوسته ۶ هفته‌ای این سازنده هم دچار اختلال شود. به همین ترتیب هم این غول تکنولوژی تصمیم گرفت تا دیگر نسخه کروم ۸۲ را منتشر نکند. نسخه بعدی این نرم افزار کروم ۸۳ نام دارد و ظاهرا قرار است حداکثر تا دو ماه دیگر عرضه شود.