مدیاتک

شایعات به این موضوع اشاره می کند که مدیاتک احتمالا در حال کار به روی تراشه ای جدید است. برخی کارشناس ها معتقد اند که پردازنده جدید این شرکت از نظر طراحی تفاوت زیادی با نسل قبل از نظر معماری ندارند. اما اخبار جدید حاکی از آن است که این پردازنده ۴ نانومتری خواهد بود و با معماری ARM V9 عرضه خواهد شد. اگر این طور باشد، این اولین پردازنده ی SoC است که با معماری ۴ نانومتری عرضه خواهد شد. 

این شایعه را دو پستر که از این پردازنده منتشر شده، تایید می کند. 

MediaTek Dimensity 2000

ما معتقد هستیم که پردازنده بعدی مدیاتک، یعنی Dimensity 2000 طبق معماری ۴ نانومتری TSMC ساخته خواهد شد و قبلا هم مدیاتک نمونه هایی از آن را برای آزمایش به شرکای سخت افزاری خود داده است. اگر همه چیز همان طور که مورد انتظار باشد پیش برود، احتمالا ما اوایل سال آینده میلادی شاهد این پردازنده فوق العاده خواهیم بود. چیزی حدود بهمن یا اسفند ماه امسال ممکن است این پردازنده را درون پرچم دار یکی از شرکت های معروف ببینیم.

مدیاتک
مدیاتک

همچنین احتمالا مدیاتک این پرچم دار جدید را بر مبنای معماری ‌ARM V9 طراحی خواهد کرد و ما در آن شاهد معماری جدید CortexX2 خواهیم بود. شاید بتوان گفت که عملکرد این پردازنده مشابه برترین پردازنده های SoC کوالکام در سال ۲۰۲۲ میلادی خواهد بود.

در مجموع این پردازند شاید بتواند با برترین های کوالاکام رقابت کند. شاید هم با این معماری جدید و با نانومتر پایین تر بتواند صدر جدول بنچ مارک ها را برای خود ثبت کند و به سلطه کوالکام پایان دهد!

به نظر شما مدیاتک می تواند در کنار برتری قیمتی که نسبت به پردازنده های کوالکام دارد، از نظر عملکرد هم از اینتل جلو بزند؟ شما گوشی های با پردازنده کوالاکام تهیه می کنید یا گوشی های با پردازنده های مدیاتک؟