مدیاتک سال گذشته کوآلکوم را که تا پیش از آن بزرگترین فروشنده چیپست گوشی‌های هوشمند در جهان بود، از پا انداخت. از آن زمان این شرکت تایوانی، برتری خود را بر رقیب آمریکایی خود، کوآلکوم، افزایش داده است.

پیشرفت مدیاتک

با توجه به اخباری که شرکت تحقیقاتی Counterpoint Research، انجام داده، مدیاتک،  توانسته است در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ سهم ۴۳ درصدی از بازار جهانی SoC گوشی های هوشمند را به خودش اختصاص بدهد. این بالاترین سهم این شرکت تا به امروز است و رشد عظیمی از سهم ۲۶ درصدی که یک سال قبل کسب کرده بود، حساب می‌شود.

مقایسه مدیاتک و کوآلکوم

از سوی دیگر، کوآلکوم شاهد کاهش سهم بازار خود از ۲۸ درصد به ۲۴ درصد در همین مدت زمان مشابه بوده است. به طور کلی، میزان فروش SoC تلفن‌های هوشمند در سه ماهه گذشته ۳۱ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

این رشد به دلیل محبوبیت روزافزون تلفن های هوشمند ۵G و همچنین صادرات کمتر از حد معمول  گوشی هوشمد، در سال گذشته به دلیل بحران بهداشت جهانی است. بر اساس این گزارش، میزان عرضه گوشی‌های هوشمند ۵G از سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ تقریباً چهار برابر شده است.

 وضعیت تولیدکننده‌های چیپست در سال ۲۰۲۱

  همچنین لازم به ذکر است که تراشه ساز چینی UNISOC یکی دیگر از صاحبان سودهای کلان چیپست، در سه ماهه دوم سال جاری بوده است. سهم بازار آن از ۴ درصد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ به ۹۸ درصد در سه ماهه گذشته رسید. این شرکت با جهش سریع سامسونگ و HiSilicon هوآوی وارد پنج تیم برتر تولید soC برای گوشی هوشمند شد.

البته به دلیل ممنوعیت‌هایی که  ایالات متحده ایجاد می‌کند، HiSilicon هنوز نتوانسته چیپست های جدید Kirin تولید کند. و در نتیجه  این محدودیت، سهم بازار آن از ۱۶ درصد در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ به ۳ درصد در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ کاهش یافته است. سهم سامسونگ نیز در همین مدت از ۱۲ درصد به ۷ درصد کاهش یافته است. در همین حال، اپل به دلیل تقاضای مداوم برای آیفون‌های خود، تغییری در محموله‌های SoC خود ندیده است و محدودیتی برایش بوجود نیامده است.
مدیاتک در حال تقویت مجموعه ۵G خود است

ویژگی‌های تراشه جدید مدیا تک

بر اساس گزارشات جدیدی که به دست رسیده، مدیاتک برای حل مشکل کمبود تراشه‌های نیمه هادی که با ان مواجه است،   در حال مقایسه کردن کیفیت و کارایی تراشه‌های موجود است. این شرکت همچنین سبد ۵G ارزان قیمت خود را تقویت کرده و توانسته سهم بازار را در آن بخش و همچنین در بخش LTE به دست آورد.این امر به افزایش محموله مودم ۵G و پایه ۵G این برند نیز کمک کرده و باعث شده که این برند بتواند سهم ۳۰ درصدی را در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ به دست آورد.

کوآلکوم در ۲۰۲۱

هرچند در کنار همه‌ی پیشرفت‌های مدیاتک، هنوز هم کوآلکوم هنوز پیشرو  بازار  soC است و حرف اول را می‌زند. امسال این شرکت آمریکایی مودم‌های ۵G را برای سری آیفون ۱۲ به اپل عرضه کرد که منجر به  رشد گسترده آن در سال عاطی شد.

همانطور که دیدیم، کوآلوم در سه ماهه دوم سال جاری با سهم ۵۵ درصدی بر بازار باند پایه تسلط داشت. این تقریباً دو برابر سهم ۲۹ درصدی است که در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ به دست آورده بود.

اکسینوس در ۲۰۲۱

سامسونگ در  زمینه چیسپت گوشی، امسال بزرگ‌ترین بازنده بازار soC جهان بوده است. سهم این شرکت در سه ماه گذشته، در زمینه چیپست، از ۱۸ درصد به ۱۰ درصد کاهش یافته است. کانترپوینت می‌گوید که شرکت  این کره‌ای مشغول تغیر دادن استراتژی مجموعه تلفن‌های هوشمند ODM (تولید طرح اصلی) است. کمپانی سامسونگ، در حال حاضر به طور فزاینده‌ای از چیپست‌های MediaTek و Qualcomm به جای SoC های داخلی Exynos تولیدی خودش استفاده می‌کند.

مدیاتک در برابر کوآلکوم

در آینده نه چندان دور، نبرد بین Qualcomm و MediaTek  می‌تواند شدیدتر شود.  طبق اخبار و اطلاعاتی که در دست است، هر دو شرکت در حال آماده‌سازی یک چیپست جدید، برای راه‌اندازی بزرگترین SoC تلفن هوشمند خودشان در ماه‌های آینده هستند. گزارش‌های اولیه  که به دستمان رسیده، متمایز کردن  این دو  تراشه را بسیار دشوار می‌کند. با این حال، زمان نشان خواهد داد که چه کسی در صدر جدول قرار خواهد گرفت.