کمپانی مدیاتک در سال‌های اخیر چندان موفق ظاهر نشد. این سازنده نتوانست تراشه موبایلی پرچمدار مناسبی توسعه دهد و تراشه‌های میان رده آن هم عملکرد تاثیرگذاری نداشتند. اما همه چیز از معرفی تراشه گیمینگ Helio G90T در سال گذشته آغاز شد. پس از معرفی یک تراشه موبایلی گیمینگ فوق العاده، توجه کمپانی‌های سازنده گوشی‌های هوشمند دوباره به سوی این سازنده تایوانی جلب شد. مدیاتک امسال با معرفی تراشه سطح بالای Dimensity و پشتیبانی از امکان ارتباطی ۵G بار دیگر خودش را به بازار اثبات کرد. خانواده تراشه‌های Dimensity از تکنولوژی نوین، عملکرد قدرتمند، مصرف بهینه انرژی بهره می‌گیرند و از همه مهم‌تر آنکه گوشی‌های مجهز به این تراشه‌ها در مقایسه با رقیبان اسنپدراگونی خود مثلا اسنپدراگون ۷۶۵G قیمت تقریبا مناسبی دارند. این سازنده تایوانی با معرفی تراشه‌های مذکور به شکلی رقیب آمریکایی خودش را وادار کرد تا امکان ارتباطی پیشرفته ۵G را به تراشه‌های میان رده خود هم اضافه کند. بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، مدیاتک حالا چند مدل تراشه موبایلی جدید دیگر هم در نوبت معرفی دارد.

براساس ادعای یک افشاگر معتبر چینی با نام کاربری Digital Chat Station مدیاتک دو تراشه جدید در دست توسعه دارد. این دو تراشه جدید تحت عناوین MT6839 و MT6891 شناخته می‌شوند. این دو چیپست با ساختار ۵ یا ۶ نانومتری توسعه می‌یابند و به لطف هسته‌های پردازشی ARM Cortex-A78 قرار است عملکرد چشمگیری از خود نشان دهند. هنوز نام تجاری نهایی این دو تراشه مشخص نیست اما شواهد نشان می‌دهد که از اعضای خانواده معروف Dimensity خواهند بود.

گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

بهبود چشمگیر در مقایسه با +Dimensity 1000

در حال حاضر سطح بالاترین تراشه مدیاتک +Dimensity 1000  است. این تراشه دارای هسته‌های پردازشی Cortex-A77 با ساختار ۷ نانومتری ساخته شده است. بدین ترتیب دو تراشه جدید عملکرد بهتری نسبت به آن نشان خواهند داد و همچنین در مصرف انرژی هم بهینه‌تر عمل خواهند کرد. علاوه بر این انتظار داریم که هر دو تراشه جدید مدیاتک ۵G باشند. خانواده Dimensity با قیمت مناسب کمک کرده است کاربران بیشتری بتوانند به شبکه ارتباطی ۵G بپیوندند و امیدواریم که میراث ۵G ارزان در دو تراشه جدید هم حفظ شود.

متاسفانه جزئیاتی از تاریخ معرفی و عرضه این دو تراشه در دست نداریم. از طرفی هم افشاگر مذکور مدعی شده است که مدیاتک روند توسعه را با سرعت زیادی طی می‌کند. انتظار می‌رود که در خلال هفته‌های آینده خبرهای بیشتری در این باره بشنویم و حتی شاید تا پیش از اتمام سال ۲۰۲۰ هم شاهد رونمایی مدیاتک از این دو تراشه باشیم. کمپانی تایوانی مذکور ممکن است به دلیل افزایش تقاضا، ظرفیت تولید تراشه‌های خود را هم افزایش دهد. حدس می‌زنیم که کمپانی هوآوی به یکی از اصلی‌ترین خریداران این تراشه‌های جدید و قدرتمند تبدیل شود.