کمبود تراشه

شاید بتوانیم امسال را سال کمبود تراشه نام گزاری کنیم. به دلیل همه گیر کرونا و افزایش تقاضا به سمت دستگاه های دیجیتال، فشار های غیر منتظره ای به سازندگان پردازنده و تراشه ها وارد شد. از این رو شرکت های بزرگ تولید کننده پردازنده مانند TSMC با مشکل تولید پردازنده مواجه شدند. بزرگترین مشتری این غول تراشه سازی اپل است و از این رو تاخیر در تولید می تواند به روی تاریخ عرضه محصولات آیفون تاثیر بگذارد.

محصولات آیفون
محصولات آیفون

به گفته MacRumors

به گفته MacRumors زمان تحویل برخی مدل های آیفون ۱۱ و ۱۲ حدود دو هفته است که با توجه معرفی آیفون های سری ۱۳ در این هفته منطقی است. اما با توجه به بازه زمانی مشابه در سال گذشته عرضه خیلی کمتر است و اپل در حال فضا سازی برای فروش آیفون های بعدی خود است. این تاخیر در مورد اپل واچ های سری ۶ نیز هست. از این رو زمان تحویل مدل های آلمینیومی سه تا چهار هفته است و در این مورد هم اپل در حال فضا سازی برای عرضه اپل واچ های سری ۷ خود است.

درباره آیپد پرو ها

اما درباره آیپد پرو ها این سیاست صادق نیست. چرا که در گذشته امکان ثبت سفارش در روز برای این محصول در سایت اپل موجود بود. اما اکنون با ۳ تا ۶ روز تاخیر این دستگاه ها قابل سفارش هستند. با توجه به این که ما در این رویداد انتظار نداریم که اپل آیپد پرو های جدیدی معرفی کند از این رو این موضوع می تواند کم بود تراشه در تولید اپل را آشکار کند. در گذشته نیز تیم کوک (مدیر عامل اپل) به احتمال تاخیر در عرضه آیپد به دلیل کمبود تراشه نیز اشاره کرده بود. مدیر اجرایی اپل گفته که این تاخیر می تواند بر عرضه iPhone و iPad در سامه چهارم مالی اپل تاثیر بگذارد. علاوه بر این تیم کوک در ماه جاری گفته که محصولات آیفون در حال احساس محدودیت کمبود تراشه در بازار جهانی است. 

شرکت های بزرگ تراشه سازی

این کمبود تراشه برخی شرکت ها را مجبور کرده است تا ۵۰ درصد تولید خود را کاهش دهند. باید دید شرکت های بزرگ تراشه سازی مانند TSMC، مدیاتک و کوالکام چه گونه از این بحران خارج می شوند. آیا می توانند از این بحران به نفع خود استفاده کنند و بیشترین سود را کسب کنند؟ یا این فرصت برای افزایش تولید خود را از دست خواهند داد؟ نظر شما چیست؟