هوآوی در تاریخ ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) کنفرانس توسعه دهندگان خود را برگزار کرد و در خلال آن از نرم افزار سیستم عامل جدید و مستقل خود به نام HongMeng OS 2.0 رونمایی کرد. یو چنگ دانگ، مدیر ارشد هوآوی و مدیر عامل بخش مصرف کنندگان این کمپانی، در خلال کنفرانس گفت که HongMeng OS اولین سیستم توزیعی است که برای عصر تمام صحنه طراحی شده است. نسخه جهانی HongMeng 2.0 به نام Harmoy OS 2.0 منتشر شده است. بر اساس ادعای یک کاربر افشاگر Weibo، سیستم عامل هوآوی HongMeng OS حالا لوگوی جدیدی دارد. متن Powered by Harmony OS هم درست در میانه لوگو نوشته شده است.

این لوگوی روی گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های گجت پوشیدنی، محصولات منزل هوشمند و سایر محصولات دیگر در آینده به نمایش در می‌آید. بر اساس گفته‌های وانگ چنگلو، مدیر ارشد مصرف کنندگان نرم افزاری هوآوی، سیستم عامل HongMeng OS هوآوی از نمایشگرهای هوشمن تا ترمینال‌های ارتباطی بیشتری از کمپانی سازنده توسعه پیدا می‌کند. به زودی دستگاه‌های پوشیدنی، گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های برند هوآوی وارد فضای نرم افزاری HonMeng OS 2.0 می‌شوند.

هوآوی رسما یک نسخه بتا از نرم افزار سیستم عامل HongMeng OS 2.0 را برای توسعه دهندگان اپلیکیشن‌های خود منتشر کرده است. نسخه مخصوص نمایشگر بزرگ، ساعت و خودرو همان روز ۲۰ شهریور منتشر شد اما نسخه مخصوص گوشی‌های هوشمند قرار است از ماه دسامبر در دسترس قرار گیرد. یو چنگ دانگ همچنین مسیر آینده هوآوی برای انتشار نسخه‌های متن باز HongMeng OS 2.0 را منتشر کرد:

  • ۱۰ سپتامبر (۲۰ شهریور) – متن باز برای مموری  – ۱۲۸ KB ترمینال تجهیزات ۱۲۸MB
  • آوریل ۲۰۲۰ – متن باز برای مموری  –  ۱۲۸ MBترمینال تجهیزات  ۴ GB
  • اکتبر ۲۰۲۰  – متن باز برای همه دستگاه‌های بالاتر از ۴ گیگابایت

 

یو چنگ دانگ همچنین تاکید کرد که کمپانی هوآوی هسته اصلی قابلیت و توانایی تکنولوژی‌ها، نرم افزار و سخت افزار خود را در اختیار توسعه دهندگان و همکاران خود قرار می‌دهد. هوآوی از نظر به اشتراک گذاری به طور کامل شبکه‌های و کانال‌های جهانی خود را در اختیار همکاران و شریکان خود می‌گذارد.

 

تلاش هوآوی برای حفظ بقا علیرغم تحریم‌های دولت آمریکا

هوآوی در حال حاضر در جدالی دشوار با دولت آمریکا به سر می‌برد و با تحریم‌هایی مواجه است که به شدت بر کسب و کارش در همه بخش‌های فعال تاثیر مستقیم گذاشته است. از ابتدای سال ۲۰۱۹ دیگر گوشی‌های هوشمند هوآوی بدون خدمات موبایلی گوگل (Google Mobile Services) عرضه می‌شدند و بدین ترتیب خبری از پلی استور، جیمیل و بسیاری اپلیکیشن‌های دیگر روی این گوشی‌های جدید هوآوی نیست. علاوه بر این، هوآوی دیگر نمی‌تواند در ساخت تراشه‌های HiSilicon خود از کمپانی TSMC کمک بگیرد و این هم یکی دیگر از نتایج تحریم‌های دولت آمریکا علیه کمپانی هوآوی است.

بر اساس گفته‌های مقام ارشد هوآوی، این کمپانی قصد دارد گوشی جدید و پرچمدار خانواده Mate 40 خود را مجهز به تراشه Kirin  در سپتامبر امسال معرفی کند. از طرفی این گوشی جدید ممکن است آخرین گوشی هوشمند برند هوآوی باشد که به تراشه Kirin مجهز می‌شود زیرا مجوز همکاری هوآوی و TSMC در تاریخ ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) به اتمام می‌رسد و بدین ترتیب دیگر تراشه جدید و پرچمدار برند Kirin روانه بازار نخواهد شد. یو چنگ دانگ همچنین گفته است که گوشی هوآوی Mate 40 قرار است در روند تولید انبوه خود همه موجودی تراشه Kirin را مصرف کند.