لنز زوم از آیفون ۱۳ و ۱۴ حذف می‌شود

 لنز زوم در آیفون‌های جدید تغییر خواهد کرد و این به بهبود کیفیت و عملکرد آن‌ها کمک خواهد کرد. مدتی است مشخص شده که آیفون ۱۳ لنز زوم پریسکوپی برای مطابقت با سامسونگ S21 Ultra (و مطمئناً سامسونگ گلکسی S22) نخواهد داشت، اما گزارش جدید نشان می‌دهد که ممکن است طبق گفته وب‌سایت کره‌ای The Elec ، از طریق MacRumors ، برنامه‌های اپل برای لنزهای تا شده گوشی تا قبل از سال ۲۰۲۳ تولید نمی‌شود.

 

لنزهای تا شده یا “پریسکوپ” یکی از بزرگ‌ترین مشکلات تلفن‌های هوشمند را حل می‌کنند. اگر می‌خواهید بزرگ‌نمایی بزرگ داشته باشید، به فضای زیادی احتیاج دارید، و این چیزی است که تلفن‌های فوق باریک امروزی به‌سادگی ندارند. ازآنجایی‌که هیچ‌کس نمی‌خواهد یک لنز تلسکوپی عظیم را به پشت  گوشی خودش بچسباند، لنزهای پریسکوپ راه‌حل بسیار شیک‌تری را ارائه می‌دهند. آنها از آینه‌ها برای تا زدن اپتیک استفاده می‌کنند، بنابراین به‌جای بیرون آمدن از پشت تلفن، در پشت حرکت می‌کنند. از آن نتیجه: بزرگ‌نمایی اپتیکال بسیار زیاد بدون قاب گوشی و ضخامت زیاد دوربین.

 

 پرو پریسکوپ

من در حال حاضر از iPhone 12 Pro استفاده می‌کنم که قبل از شروع زوم دیجیتال فقط تا ۲ برابر زوم (یا ۲٫۵ برابر در iPhone 12 Pro Max) افزایش می‌یابد. این واقعاً یک دوربین زیبا است اما در بعضی از محیط‌ها کم می‌آورد.. جایی که  من بیش‌ترین عکس را در آن می‌گیرم، اجراهای زنده و کنسرت است. در حال حاضر موسیقی زنده بازگشته است و من مشغول تماشای برنامه‌هایی هستم که به آنها می‌روم، و این به آن معنا است که من روزهای گذشته را که قبلاً از دوربین سوپر زوم استفاده می‌کردم، ازدست‌داده‌ام. حالا  تلفن  آیفون ۱۲ من در اکثر محیط‌ها عکس‌های فوق‌العاده‌ای می‌گیرد اما  لنز زوم اپتیکال آن نیست و عکس‌ها خیلی بزرگ نیستند و بزرگ‌نمایی دیجیتال آن چندان عالی نیست.

لنز دوربین

متوجه منظور من شدید؟ من از فاصله‌های دور عکاسی نمی‌کردم اما این کیفیت آن‌چنان خوب است که می‌توانم در نمایشگاه  عکاسی آن را نشان دهم اما این عکس‌های با کیفیت یک باگ دارند. اگر  شما هنگام عکاسی  بیشتر بزرگ‌نمایی کنید، این عکس پر از پیکسل می‌شود و کیفیت آن تا حد زیادی به هم می‌ریزد.

من  با یک لنز پریسکوپ، می‌توانم عکس‌های بسیار واضح‌تری بگیرم که مرا به گرفتن عکس‌های بهتر نزدیک می‌کند.  با یک لنز پریسکوپ مشابه با آن در Huawei P40 Pro+ می‌توانم یک زوم اپتیکال ۱۰ برابری بگیرم، فقط همان‌طور که در دوربین فوق بزرگ خود داشتم. اما متأسفانه به نظر می‌رسد من چند سال است که عکس‌های ناامیدکننده‌ای از کنسرت دارم  اگر بخواهم عکس‌های با کیفیتی در زوم بالا به دست بیاورم،   احتمالا باید بروم و جعبه آیفون ۱۵ را باز کنم!

همه از این لنز سوپر زوم به طور مداوم استفاده نخواهند کرد اما نکته آنجاست که اکنون در این گوشی ما قابلیت‌های جدیدی داریم که در هر آیفون بهتر می‌شوند.