سازندگان گوشی‌های هوشمند و همچنین تولیدکنندگان لنزها و حسگرهای دوربین در تلاش هستند تا دوربین درون گوشی‌های همراه را هر روز بیشتر ارتقا دهند. سامسونگ در ماه مه حسگر ۴۸ مگا پیکسلی خود را رسما معرفی کرد و در حالی که انتظار داشتیم به زودی شاهد عرضه گسترده آن باشیم، این غول تکنولوژی روز گذشته باز هم از یک حسگر ISOCELL Bright HMX دیگر رونمایی کرد. این حسگر تازه با همکاری شیائومی و در کنار دوربین ۱۰۸ مگا پیکسلی جالب توجه آن توسعه یافته است.

شیائومی هم چندی پیش با انتشار تیزری تبلیغاتی به این موضوع اشاره کرد و مدعی شد که اولین گوشی هوشمند مجهز به دوربین ۱۰۸ مگا پیکسلی Bright HMX را روانه بازار خواهد کرد. این حسگر ISOCELL Bright HMX درواقع اولین حسگر صنعت موبایل با رزولوشنی همسان با دوربین‌های سطح بالای DSLR است. این حسگر همچنین اولین لنز موبایلی در اندازه بزرگ ۱/۱٫۳۳ اینچ است.

این حسگر سطح بالا در مقایسه با سایر حسگرهای قبلی قادر است با توجه به اندازه بزرگش در شرایط با نور کم هم نور بیشتری را جذب کند و همچنین با تکنولوژی Tetracell ادغام پیکسلی خود تصاویر ۲۷ مگا پیکسلی با وضوح بالا به ثبت می‌رساند. این حسگر در موقعیتی با نور مناسب به وضعیت Smart-ISO تغییر حالت می‌دهد. این وضعیت باعث می‌شود حسگر به شکل هوشمندانه‌ای با توجه به روشنایی محیط، سطح جذب و دریافت و همچنین تشدید را برای تبدیل سیگنال نوری به الکتریکی انتخاب کند. سپس به وضعیت Low ISO خودش را تغییر می‌دهد تا Saturation پیکسلی را به منظور ثبت تصاویر واضح بهبود ببخشد.

این مکانیزم در موقعیت تاریک از High ISO استفاده می‌کند تا نویز را کاهش دهد و تصاویر واضح به ثبت برساند. حسگر HMX از ضبط ویدیو با وضوح تصویر تا حداکثر ۶K معادل ۶۰۱۶ در ۳۳۸۴ و ۳۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

تولید انبوه حسگر ISOCELL Bright HMX

به گفته سامسونگ، تولید انبوه این حسگر اواخر ماه جاری میلادی آغاز می‌شود. البته مشخص نیست از چه زمانی شاهد ورودش به بازار خواهیم بود. از طرفی هم شیائومی ماه گذشته تأیید کرد که گوشی هوشمند تازه‌اش مجهز به ISOCELL Bright HMX تازه در دست توسعه قرار دارد.