نسل پنجم کنسول‌های بازی برند سونی به نام پلی استیشن ۵ قرار است از پاییز امسال عرضه شود. این محصول همچنین دو نسخه متفاوت دارد. یک مدل آن از درایو اپتیکال داخلی بهره می‌برد که قادر است دیسک‌های بازی مانند پلی استیشن ۴ را بخواند و مدل دیگر آن فاقد این درایو اپتیکال است و تنها از بازی‌های دیجیتالی پشتیبانی می‌کند. کانفیگ و مشخصات در سایر بخش‌های این دو نسخه کاملا یکسان است. هر دو CPU با معماری Zen2 و GPU گرافیک RDNA 2 با ساختار میکرو دارند.

براساس ادعای سازنده، نقطه سرعت معلق برای پلی استیشن ۵ معادل ۱۰٫۲۸ TFLOPS است. این میزان تقریبا هم سطح کارت گرافیک VEGA64 و تقریبا ۱۰ برابر پرسرعت‌تر از پلی استیشن ۴ است. همان طور که اشاره کردیم، کنسول پلی استیشن ۵ یکی از روزهای پاییز امسال عرضه می‌شود اما هنوز قیمت دقیقش را نمی‌دانیم.

سونی-پلی استیشن5-علاالدین-پاساژ علاالدین

پیش‌تر گزارش شد که انتظار می‌رود کنسول بازی پلی استیشن ۵ در تعطیلات سال نو عرضه شود و البته اشاره‌ای به قیمت فروش آن نشده بود. حالا در گزارشی جدید به جزئیات قیمت این کنسول بازی در بازار فرانسه پرداخته شده است. همچنین جزئیاتی درباره تاریخ پیش فروش این محصول به دست آورده‌ایم. با توجه به ادعای Carrefour، پلی استیشن ۵ بدون درایو اپتیکال ۳۹۹ یورو معادل ۴۷۱ دلار قیمت دارد و نسخه مجهز به درایو اپتیکال آن حدودا ۴۹۹ یورو معادل ۵۸۹ دلار قیمت گذاری می‌شود. همچنین روند پیش فروش پلی استیشن ۵ از سوم اکتبر پایان می‌پذیرد. البته می‌دانیم که کنسول سونی پیش از نوامبر احتمالا عرضه نمی‌شود.

Carrefour مدت کوتاهی پس از انتشار این اطلاعات، صفحه وب مذکور را حذف کرد اما دیگر دیر شده بود و همان طور که در این مطلب هم مشاهده می‌کنید، تصاویر بسیاری از آن به ثبت رسیده و منتشر شده بود. قیمت پلی استیشن ۵ در این گزارش با خبرهای قبلی هم راستا است.

سونی-پلی استیشن5-علاالدین-پاساژ علاالدین

Carrefour همچنین قیمت ۴۹٫۹ یورو معادل ۵۹ دلار را برای اکسسوری‌های متعدد پلی استیشن ۵ به نمایش گذاشته است. این اکسسوری‌ها شامل هدست سه بعدی و بی سیم Pulse، استند شارژ DualSense، هندل‌های DualSense، دوربین اچ دی و ریموت کنترل می‌شود. البته می‌دانیم که این محصولات نمی‌توانند قیمت یکسان داشته باشند.

مشخصات کنسول پلستیشن ۵

پلی استیشن ۵ از پردازنده ۸ هسته‌ای AMD ZEN2 با فرکانس ۳٫۵ گیگاهرتز قدرت می‌گیرد، پردازنده گرافیکی RDNA 2 GPU شامل ۳۶ سری واحدهای CU، مموری ۱۶ گیگابایتی GDDR6، حافظه داخلی ۸۲۵ گیگابایتی و درایو بلوری ۴K UHD دارد. SSD کلید اصلی عملکرد خیره کننده مورد انتظارمان در پلی استیشن ۵ است. زمان فراخوانی و سرعت آن در پلی استیشن ۴ معادل ۲ تا ۵۰ ثانیه بود اما حالا در پلی استیشن ۵ تقریبا آنی است.