قیمت آیفون های سری ۱۳

ما احتمالا در هفته آینده رویداد اپل را خواهیم دید. هنوز تاریخ دقیق این رویداد توسط اپل اعلام نشده. اما هر ساله این شرکت یک هفته قبل دعوت نامه مراسم خود را برای مشتاقان دنیای تکنولوژی ارسال می کند. اما بنابر اطلاعاتی که درز کرده سه شنبه هفته آینده (۲۳ شهریور ماه) اپل رویداد خود را برگزار خواهد کرد.

در این رویداد طبق عادت سالانه اپل قصد دارد تا آیفون های جدید خود یعنی آیفون های سری ۱۳، و چند محصول دیگر معرفی کند. اما سوال اصلی اینجا است که آیا قیمت این محصولات نسبت به امسال چه طور خواهد بود؟ آیا ارزان تر خواهد شد یا گران تر؟

آیفون های سری ۱۳
آیفون های سری ۱۳

گزینه اول، گران خواهد شد!

بنابر گزارشی که سایت Digitimes.com داده است شرکت TSMC که وظیفه تولید تراشه های اپل را به دنبال دارد، امسال هزینه ساخت تراشه را افزایش داده است. این شرکت هزینه نسل بعدی پردازنده های آیفون را ۲۰ درصد گران تر کرده است. از این رو این پردازنده ۵ نانومتری A15 Bionic آیفون گران تر از نسل گذشته خودش خواهد بود و اپل چاره ای جز گران کردن گوشی های آینده خود ندارد. چرا که اپل قصد ضرر کردن یا از سود خود کاستن را ندارد. از این رو باید منتظر گرانی آیفون ها باشیم. و این گرانی، گرانی مضاعف را در بازار ما خبر خواهد داد. به خصوص اگر طرح اجرای تعرفه رجیستری ۲ برابری برای گوشی های بالای ۶۰۰ دلار اجرا شود، این افزایش بیشتر هم خواهد بود. 

گزینه دوم، فشار سامسونگ ارزان خواهد کرد!

از طرف دیگر از آن جایی که سامسونگ در معرفی گوشی های جدید خود سیاست ارزان کردن را در پیش گرفت، اپل هم چاره ای ندارد. به بیان دقیق تر سامسونگ در رویداد آنپکد آخر خود  Z Fold 3 و Z Flip 3 را معرفی کرد. در انتهای این رویداد هم قیمت این دو دستگاه را به ترتیب ۲۰۰ و ۴۰۰ دلار ارزان تر از نسل قبل خود معرفی کرد. از این رو این اقدام سامسونگ در بازار به سیاست های قیمت گزاری اپل فشار خواهد آورد. در نهایت اپل هم ناچار خواهد شد برای از دست ندادن بازار قیمت آیفون های نسل بعدی خود را ارزان کند. 

گزینه نهایی، سیاست میانه…

 

گزینه نهایی اپل رعایت سیاست میانه برای بازار است. احتمالا اپل تصمیم خواهد گرفت قیمت آیفون های سری ۱۳ را مشابه آیفون های سری ۱۲ قرار بدهد. البته این سیاست گذاری احتمالا شامل آیفون ۱۳ مینی نخواهد شد. چرا که طبق پیش بینی ها اپل شاید قصد داشته باشد قیمت این دستگاه را کمی از نمونه نسل قبل خود کمتر قرار دهد. از این رو اپل می تواند هم سطح رقابتی خود در فروش را حفظ کند و هم حاشیه قیمت هایش را بالا نگه خواهد داشت. در واقع با استفاده از قیمت آیفون ۱۳ مینی، اپل به کاهش قیمت گوشی های سامسونگ پاسخ خواهد داد. در کنار آن هم سیاست قیمتی خود را حفظ خواهد کرد. 

آیفون ۱۳ چه فرقی دارد با نسل قبل؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه درباره آیفون های ۱۳ سخن بگوییم باید به این نکات اشاره کنیم که احتمالا این سری از آیفون با پردازنده جدید A15 Bionic و نمایشگر با نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز عرضه خواهند شد. درون این نسل هم شاهد ظرفیت بیشتری برای باتری خواهیم بود که با وجود استفاده از صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی منطقی به نظر خواهد آمد. علاوه بر این طراحی آن احتمالا خیلی تغییر نخواهد کرد و فقط ناچ آن کوچکتر و ماژول دوربین بزرگتر خواهد شد. در چند روز گذشته هم شاهد خبر ارتباط این سری از آیفون ها با ماهواره های مدار پایین منتشر شد. بنابر این خبر آیفون های نسل بعدی برای لحظات اضطراری و در کشور های خاص می توانند بدون سیم کارت به کاربران آیمسیج و فیس تایمی دیگر پیام بدهند. که اگر این خبر درست باشد شاهد یک انقلاب دیگر در گوشی های هوشمند خواهیم بود.

در نهایت چه انتظاری داریم؟

ما در نهایت انتظار داریم که آیفون های سری ۱۳ با مشخصاتی که گفته شد هفته آینده و در رویدادی همراه با سایر محصول اپل،۲۳ شهریور معرفی شود. درباره قیمت هم سیاست میانه منطقی تر و محتمل تر است. نظر شما چیست؟ به نظر شما ما شاهد آیفون ۱۳ مینی ارزان تر از بقیه آیفون های سری ۱۳ خواهیم بود؟