قطع سرویس گوشی های شیائومی

چندی پیش ممنوعیت ورود برخی گوشی های به دلیل عدم رعایت نکردن قوانین خبر ساز شد و کاربران ایران را به نگرانی انداخت. این ممنوعیت علاوه بر نگرانی کمی بر قیمت های بازار هم تاثیر گذاشت و ما درون بازار با افزایش قیمت مواجه بودیم. اما دیروز خبری مبنی بر قفل شدن گوشی های شیائومی در کشور های تحت تحریم کاربران را دوباره به نگرانی انداخت. متاسفانه ایران نیز در لیست کشور هایی است که باید گوشی های این شرکت در آن قفل شود. اما آیا شیائومی می تواند و می خواهد همچین اقدامی را علیه این کشور ها انجام دهد؟ و درصورت اعمال این تحریم چه گونه می توان آن را دور زد؟

گوشی های شیائومی
گوشی های شیائومی

شیائومی جایگاه اول فروش در اروپا

پس از آنکه شیائومی جایگاه اول فروش در اروپا را به نام خود ثبت کرد، اکنون  در انجام سخت گیرانه قوانین مصمم تر شده است. شیائومی به دلیل وجود تحریم های ایالات متحده باید به دستور این کشور از ورود دستگاه هایش به ایران جلوگیری کند. همچنین این شرکت باید سرویس دهی خود در کشور های تحت تحریم را قطع کند. از جمله این کشور ها می توان به کشور های سوریه، کره شمالی، کوبا و ایران اشاره کرد. با توجه به جایگاه اول فروش این شرکت قدرت اجرا کردن این قوانین را دارد. اما در مقابل هم باید در نظر گرفت که با اجرا کردن این قانون بازار بزرگی مانند ایران را از دست می دهد. که اصلا این اتفاق برای شیايومی خوشایند نخواهد بود!

خبر منتشر شده

ما از همان ساعات اولیه که خبر منتشر شد، در پی صحت سنجی آن بودیم و منتظر بودیم تا ببینیم که آیا واقعا این غیر فعال سازی در ایران اجرا شده است یا خیر؟! به همین دلیل با کمی تاخیر این خبر را پوشش دادیم تا از نگران سازی بی دلیل کاربران شیائومی جلوگیری کنیم. پس از بررسی هایی که داشتیم و پرس و جویی که از چند نفر از کاربران داشتیم نتوانستیم موردی از غیر فعال سازی گوشی های شیائومی را در ایران پیدا کنیم. علاوه بر این ما از برخی فروشندگان پاساژ علاالدین هم این خبر را پیگیری کردیم و آن ها هم اجرا شدن آن تا این لحظه را تکذیب کردند.

اگر این خبر بخواهد اجرایی شود!

به گفته برخی ها شاید بتوان با فلش کردن گوشی ها و رام کاستوم این تحریم را دور زد. اما شاید این راه هم اجرایی نباشد و بستگی دارد شیائومی چه گونه بخواهد این قانون را اجرا کند. از روی منطقه رام گوشی یا از روی IP اینترنت یا…؟ هنوز راهکار دقیقی موجود نیست که بتوانیم آن را به کاربران ایجاد کنیم.

احتمال اجرایی شدن این قانون

در مجموع احتمال اجرایی شدن این قانون خیلی کم است. چرا که گوشی های شیائومی بازار خوبی مانند ایران را از دست نخواهد داد و خود را بد نام نخواهد کرد. از طرفی هم آمریکا آنقدر قدرت ندارد که بتواند جلوی عدم اجرای این قانون را بگیرد و تصمیم نهایی با شیائومی است. چرا که اگر بنا به اجرا شدن این قانون بود ما به سادگی و خیلی زود تر باید شاهد قطع شدن سرویس گوشی های اپل در ایران بودیم که اجرا کردن آن به مراتب برای آمریکا آسان تر بود تا اجرا کردن این قانون برای شرکتی در کشور دیگر!

خبر منتشر شده

 با توجه به این که هنوز موردی از این قفل شدن گزارش نشده و فقط یک عکس منتشر شده که احتمالا برای کشور کوبا است، اجرای این قانون خیلی به دور از ذهن است. در نهایت بیشتر به نظر می آید برخی خبر گذاری ها که ابتدا این خبر را منتشر کردند با پر رنگ کردن آن و دست به دست کردن آن قصد پیشی گرفتن در انتشار خبر را دارند. احتمالا هم بعد از مدتی این خبر هم کم رنگ خواهد شد و خبری از اجرایی شدن آن نخواهد بود!

اگر شما هم از کاربران شیائومی هستید، آیا تا کنون گوشی شما قفل شده است؟ به نظر شما چقدر احتمال دارد شیائومی این قانون را اجرایی کند؟