آیفون ۱۳ قابلیت های ویژه Face ID

آیفون ۱۳،برطبق گزارش‌های جدیدی که به دست رسیده است کمپانی اپل، مشغول آزمایش کردن و ساخت قابلیت‌های جدیدی برای face ID (حسگر مربوط به احراز هویت با چهره) آیفون ۱۳ است. گزارشات می‌گویند، ایفون ۱۳، با یک طراحی جدید در قسمت حسگر شناسایی چهره، به زودی وارد بازار خواهد شد. کمپانی اپل، آیفون ۱۲ را هم درحالی روانه بازارها کرد که یک مورد جدید به آن اضافه شده بود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، حسگر face ID آیفون ۱۲، با سری‌های قبل از خودش متفاوت است و جز نسل جدید این حسگرها، حساب می‌شود. این تغیر در آیفون دوازده را می‌توان به عنوان یک شاهد برای تصدیق گزارشات مربوط به ارتقای face ID در آیفون ۱۳ دانست.

 

قابلیت آیفون ۱۳ چطور آزمایش می‌شود؟

نکته جالب در مورد اخبار آیفون ۱۳، مربوط به شیوه‌ای است که کمپانی اپل، قابلیت‌های جدید آن را اجرا می‌کند. ظاهرا کمپانی اپل، ایفون سیزده را به صورت بسیار گسترده در اختیار کارکنانش گذاشته است. این برخلاف روال معمول این کمپانی است. پیش از این اپل، گوشی‌های منتشر نشده‌ و در مرحله آزمایشش را، به تعدادی از کارکنان مشخص می‌داد تا آن‌ها را امتحان کند. ولی درمورد آیفون ۱۳، این روال همیشگی را کنار گذاشته است.

کمپانی اپل، از کارکانش خواسته چهره‌شان را به عادی در face ID آیفون ۱۳ ثبت کنند. و سعی کنند قفل آیفون را در حالی که ماسک زده‌اند و یا عینک مات به چهره دارند، باز کنند. این کمپانی در تلاش است تا مواردی که شناسایی face ID را دچار مشکل می‌کنند، مثل عینک مات و یا ماسک، برطرف کند.

این آزمایش توسط کارکنان اپل، با سناریوهای مختلفی انجام می‌شود. کارکنان گاهی هم عینک و هم ماسک بر چهره دارند و گاهی تنها یکی از آن‌ها روی صورتشان است. گفته می‌شود این آزمایش به صورت بسیار عمیقی در حال اجراست و کارکنان درفضای داخلی، خارجی  با انواع ماسک و عینک، درحال آزمایش کردن قابلیت‌های face ID در آیفون ۱۳ هستند.

فیس آیدی آیفون 12
فیس آیدی آیفون ۱۲، جز سری جدید فیس آیدی‌های کمپانی اپل است.
  • در ایفون ۱۳ منتظر چه چیزی باشیم؟

به صورت خوش‌بینانه می‌توان از گزارشت برداشت کرد که قابلیت face ID آیفون ۱۳، با ماسک و عینک هم کار می‌کند. و در صورت داشتن ماسک و عینک، برای بازکردن قفل آیفون ۱۳، به ساعت اپل (Apple Watch ) احتیاجی نیست. برای باز کردن قفل گوشی آیفون، می‌توان از حسگر اثرانگشت هم استفاده کرد اما ظاهرا این قابلیت، در درجه دوم اولیت کمپانی اپل قرار دارد.

بازگردیم سر بحث face ID آیفون ۱۳٫حسگر آیفون ۱۳ نسبت به نمونه‌های قدیمی‌تر، قدرتمندتر خواهد شد. تغیراتی نظیر قرارگیری دوربین در سمت چپ و محفظه صوتی در قسمت بالایی، باعث باریک‌تر شدن قسمت face ID در آیفون ۱۳ خواهند شد.

محل قرارگیری قسمت‌های مختلف در آیفون 13
جای قرار گیری دوربین و خروجی صدا در آیفون ۱۳ تغیر کرده است.

 

توجه داشته باشید که عکس‌های استفاده شده، از نمونه‌های واقعی آیفون ۱۳ نیستند. و به جا آن، تصاویری بر اساس عکس‌های واقعی هستند. عکس‌های نمونه واقعی، دارای نشانه‌هایی برای شناسایی هستند و به منظور جلوگیری از پخش شدنشان، در این مقاله از آن‌ها استفاده نشده است.