گروهی از مهندسان در دانشگاه  ایلینوی گراینگر روی نسل جدیدی از فناوری‌های پوشیدنی فعالیت می‌کنند که در آینده می‌تواند جایگزین ایرفون های امروزی شود. این فناوری های جدید به نام “ایربلز” سیر تحولات عظیمی در استفاده کاربر از لوازم جانبی تلفن های هوشمند به وجود خواهند آورد.

یک پروفسور متخصص برق و کامپیوتر از کالج مهندسی ایلینوی به نام رومیت روی چودوری اعلام کرده در حال حاضر گروهی از مهندسان این دانشگاه در حال کار روی ایرفون های جدیدی هستند که به فناوری ایربلز معروف است. این فناوری می‌تواند به تحولات صنعت تلفن همراه شبیه باشد. همان طور که تلفن های قدیمی پس از روی کار آمدن تلفن های همراه دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. در آینده نیز پس از عرضه فناوری ایربلز احتمالاً برخی از لوازم جانبی موبایل نیز کنار گذاشته خواهد شد.

 

 

قرار است یک دستگاه پوشیدنی با زیر نظر گرفتن رفتارهای انسان آنها را درک کرده و مانند یک دستیار دیجیتالی اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهد. همچنین علاوه بر آن قادر است معیارهای سلامتی و تناسب اندام وی را نیز بسنجد. ژیان یانگ، دانشجوی دکترای این دانشگاه در توصیف این فناوری می‌گوید: به عنوان مثال زمانی که کاربر به دنبال آدرس یک فروشگاه می گردد این ایرفون پس از دریافت موقعیت فروشگاه آن را به‌صورت یک صدای سه بعدی برای کاربر پخش می‌کند. پخش صدای سه بعدی از جهتی خواهد بود که کاربر به آن سمت هدایت می شود. در واقع پخش صدا همانند یک اسکورت صوتی عمل خواهد کرد.

همچنین محققان در این ایرفون به سیستم  EarSense نیز فکر کرده اند. این سیستم شامل یک حسگر فعالیت دندان است. که در آینده می‌تواند می‌تواند در زمینه شناسایی بیماری های مربوط به دندان ها نیز موثر باشد.