انتظارمان برای معرفی اولین گوشی ۵G کمپانی اپل بسیار طولانی شده است. این غول کوپرتینویی چند روز پیش تازه‌ترین رویداد محصول خود را برگزار کرد و در خلال آن از چند محصول هوشمند جدید رونمایی کرد. اما همچنان خبری از معرفی گوشی جدید آیفون ۱۲ نیست. مینگ چی کو، تحلیل گر معروف مسائل اپل، پیش از این هم پیش بینی کرده بود که اپل در کنفرانس مذکور از گوشی جدید آیفون ۱۲ خود رونمایی نمی‌کند. بر اساس پیش بینی او، روند تولید انبوه گوشی جدید آیفون ۱۲ از ماه اکتبر آغاز می‌شود.

با توجه به گزارش‌های قبلی، کمپانی TSMC که مسئول ساخت پردازنده داخلی A14 Bionic است، تعداد ۸۰ میلیون پردازنده A14 را تا آخر امسال به کمپانی اپل تحویل می‌دهد. این تراشه‌ها برای تعبیه درون گوشی جدید آیفون ۱۲ هستند. تاخیر در معرفی گوشی جدید آیفون ۱۲ بدین معنی است که مدت فروش آن در سال ۲۰۲۰ هم کوتاه‌تر می‌شود. اگر طبق پیش بینی مینگ چی کو روند تولید انبوه از اکتبر آغاز شود، بدین ترتیب بازه فروش آن در سال جاری میلادی تنها ۲ ماه خواهد بود.

تاخیر در عرضه گوشی جدید آیفون ۱۲ و مدت کوتاه برای فروش آن احتمالا روی میزان فروش اپل در سال ۲۰۲۰ تاثیرگذار است. به همین ترتیب هم تامین کننده قطعات داخلی مربوط به گوشی جدید اپل، تحویل سفارش خود را تعدیل می‌کند. در حال حاضر همه به کارخانه TSMC به عنوان اصلی‌ترین تامین کننده تراشه موردنیاز درون گوشی جدید آیفون ۱۲ چشم دوخته‌اند. این تامین کننده تایوانی ممکن است روند تحویل تراشه‌های A14 را تعدیل کند و به عبارتی کاهش دهد.

اپل-آیفون-خرید گوشی- قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

همان طور که گفتیم، گوشی جدید آیفون ۱۲ اولین گوشی اپل با پشتیبانی از ۵G است و به همین خاطر انتظار کاربران برای معرفی و عرضه آن هر روز بیشتر می‌شود. برخی پیش بینی کرده‌اند که تاخیر در عرضه این سری هوشمند ممکن است بر تمایل کاربران برای خرید آیفون ۱۲ تاثیر منفی بگذارد. از طرفی هم اپل پایگاه کاربران وفاداری دارد و بسیاری از کاربرانش حاضر هستند ماه‌ها برای عرضه اولین گوشی ۵G این غول تکنولوژی منتظر بمانند. علاوه بر این اگر گوشی هوشمند آیفون ۱۲ با عملکرد بهتری عرضه شود، تقاضا برای آن همچنان چشمگیر باقی می‌ماند.

اگر اپل همچنان عرضه را به منظور پاسخگویی به تقاضای بازار افزایش دهد، تقاضا برای پردازنده داخلی و سایر قطعات موردنیاز کاهش نمی‌یابد. اگر این حالت را در نظر بگیریم، کارخانه TSMC شاید امسال تحویل سفارش A14 Bionic را تعدیل نکند. علاوه بر این، TSMC روند تولید انبوه پردازنده ۵ نانومتری را در سه ماهه اول امسال آغاز کرد و بدین ترتیب ظرفیت تولید فعلی همچنان کم است. بسیاری از مشتریان همچنان در صف انتظار هستند. TSMC برنامه تولیدی خود را تعدیل نمی‌کند و همچنان پاسخگویی به نیاز و سفارش اپل را که بزرگترین مشتری‌اش به شمار می‌رود، در اولویت قرار می‌دهد.

در حال حاضر به طور قطع نمی‌دانیم که گوشی جدید آیفون ۱۲ در چه تاریخی رسما رونمایی می‌شود اما می‌دانیم که اپل آن را حتما تا پیش از اتمام سال ۲۰۲۰ معرفی خواهد کرد.