کمپانی سونی چند ماه پیش به طور رسمی مشخصات کنسول جدید بازی پلی استیشن ۵ خود را اعلام کرد. این کنسول از طراحی ظاهری رنگ به اصطلاح ساندویچی بهره می‌برد که از نظر بسیاری کاربران هم زیبا است. از طرفی حالا مورد انتظارترین مشخصات، جزئیات قیمت این کنسول جدید است. از طرفی جزئیات دیگری درباره این کنسول بازی منتشر شده است که خریداران احتمالی باید بدانند. اخیرا صفحه پیش فروش پلی استیشن ۵ در آمازون در دسترس قرار گرفت. این صفحه‌ها برخی مشخصات جدید را درباره کنسول سونی افشا کردند. یکی از این جزئیات افشا شده جدید هم ابعاد و وزن کنسول پلستیشن ۵ سونی است.

شاید جالب باشد بدانید کنسول پلی استیشن ۵ از آن دستگاه‌هایی نیست که بتوانید به طور دائمی با خودتان جابجا کنید. بر اساس اطلاعات مندرج در صفحه‌های آمازون، این کنسول بازی جدید ۴٫۷۸ کیلوگرم وزن دارد و بدین ترتیب از پلی استیشن ۴ که ۲٫۸ کیلوگرم وزن داشت حدودا ۲ کیلوگرم سنگین‌تر ساخته شده است. البته این موضوع نمی‌تواند به نفع کنسول مایکروسافت ایکس باکس ایکس هم باشد. آخرین و تازه‌ترین ایکس باکس مایکروسافت هم ۴٫۵ کیلوگرم وزن دارد. بدین ترتیب ایکس باکس ایکس مایکروسافت تنها کمی سبک‌تر از پلستیشن ۵ سونی است. مت مک لارین، معاون اسبق طراحی تجربه کاربری پلی استیشن، قدرت درون این کنسول تازه مخصوصا با توجه به عملکرد فوق العاده پردازنده ۷ نانومتری آن بسیار رضایت بخش است. طراحی پلی استیشن ۵ در ابعاد بزرگ و وزن چشمگیر، همچنین به نفع قابلیت دفع حرارت آن از بدنه است.

پلی استیشن-سونی-کنسول بازی-قیمت پلی استیشن-علالدین-پاساژ علاالدین

پلی استیشن ۵ از پردازنده ۸ هسته‌ای AMD 3.5GHz Zen 2 CPU ، RDNA 2 GPU سفارشی شامل ۳۶ ست واحدهای CU، توانایی پردازش ۱۰٫۲۸ TFLOPs، ۱۶ گیگابایت مموری GDDR6، حافظه ۸۲۵ گیگابایت SSD و درایو ۴K UHD blu-ray قدرت می‌گیرد. بیشینه فرکانس پردازنده گرافیکی آن ۲٫۲۳ گیگاهرتز است و از خروجی ۱۲۰ هرتز/ ۸K، پخش صدای سه بعدی پشتیبانی می‌کند. حافظه داخلی SSD کلید اصلی در بهبود عملکرد کنسول پلی استیشن ۵ است. بازه فراخوانی برای پلی استیشن ۴ حدودا ۲ تا ۵۰ ثانیه بود اما این مدت زمان در نسل جدید تقریبا به صفر رسیده است. از نظر سرعت بارگذاری هم پلی استیشن ۵ با ۲ گیگابایت مموری ۰٫۲۷ ثانیه زمان می‌برد، در حالی که این مدت زمان در پلی استیشن ۴ با ۱ گیگابایت مموری معادل ۲۰ ثانیه بود. سونی معتقد است که مموری و حافظه SSD جدید در پلی استیشن ۵ به افزایش سرعت اجرای بازی‌ها کمک شایانی می‌کند. این سازنده ادعا می‌کند که حالا سرعت بارگذاری بازی‌ها و اجرایشان به صفر ثانیه رسیده است.

شایعه شده است که نسخه اپتیکال درایو کنسول پلی استیشن ۵ تقریبا ۴۹۹ دلار قیمت گذاری می‌شود و قیمت پیش بینی شده برای نسخه اپتیکال درایو آن هم ۲۹۹ تا ۳۹۹ دلار است.