چیپ‌ست‌های گوشی‌های هوشمند سال به سال پرسرعت‌تر می‌شوند، اما علیرغم بهبود کیفیت مستمر در گره‌های سیلیکونی، داغ‌تر و پرحرارت‌تر نیز می‌شوند. به همین دلیل است که راه‌حل‌های خنک‌کننده با اتاق‌های بخار (معروف به لوله‌های حرارتی) به عنوان یک بخش مشترک خنک‌کننده تبدیل شده‌اند.

شیائومی فناوری Loop LiquidCool را توسعه داده است که لوله‌های حرارتی پایه را از دو طریق بهبود می‌بخشد و نتیجه آن دوبرابر راندمان خنک‌کننده است. انتظار می‌رود این فناوری در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ در محصولات شیائومی ظهور کند.

در اینجا نحوه کار آن توضیح داده شده (به نمودار بالا نگاه کنید). گرمای حاصل از چیپست باعث تبخیر مایع می‌شود (این بخش اواپراتور است)، که گاز داغ به سمت لوله حرکت می‌کند تا در کندانسور خنک شود (به عنوان مثال با استفاده از قاب فلزی به عنوان یک هیت سینک) و دوباره به مایع تبدیل می‌شود. این مایع سپس به محفظه‌ای که اواپراتور را تغذیه می‌کند، بنابراین چرخه می‌تواند از نو شروع شود.

این مشابه چیزی است که در یک لوله حرارتی معمولی اتفاق می‌افتد، اما همانطور که گفتیم چند تفاوت عمده وجود دارد. ابتدا گاز داغ و مایع خنک جدا نگه داشته می‌شوند. این مورد درباره لوله‌های حرارتی صدق نمی‌کند؛ فیتیله‌ای وجود دارد که حمل مایع را به عهده دارد و محفظه‌ای که گاز از آن عبور می‌کند همه در یک لوله فلزی قرار دارند و تماس بین این دو، کارایی را کاهش می‌دهد. دومین تغییر عمده، استفاده از شیرهای تسلا است تا اطمینان حاصل شود که گردش به درستی انجام می‌شود. این دریچه‌ها توسط تسلا اختراع شده‌اند و هیچ بخش متحرکی ندارند، در عوض بر طراحی هوشمندانه‌شان تکیه می‌کنند تا از اینکه مایع در یک جهت بسیار راحت‌تر از جهت دیگر جریان می‌یابد اطمینان حاصل کنند (به راحتی می‌توان آن‌ها را از طریق قطره‌های اشک مانند تشخیص داد).

این تئوری نحوه عملکرد Loop LiquidCool است، اکنون در اینجا چند عمل وجود دارد. شیائومی Mix 4 را با جایگزینی محفظه بخار اصلی خود با سیستم Loop LiquidCool سفارشی کرد.

پس از ۳۰ دقیقه Genshin Impact در ۶۰ فریم در ثانیه (حداکثر تنظیمات ویدیو)، حداکثر دمای ثبت شده ۴۷٫۷ درجه سانتیگراد بود، ۸٫۶ درجه سانتیگراد خنک‌تر از Mix 4 اصلاح نشده. توجه داشته باشید که ویدیوی بالا هدف محافظه کارانه تری را دنبال می‌کند: ۵ درجه سانتیگراد کمتر از “اسنپدراگون ۸۸۸ گوشی هوشمند معمولی . شیائومی می‌گوید که طراحی آن انعطاف‌پذیر است و می‌توان آن را طوری ساخت که اجزای دیگر را در خود جای دهد، به عنوان مثال، یک حلقه مربع شکل فضای بیشتری را برای باتری، ماژول‌های دوربین و سایر اجزا باقی می‌گذارد.