یکی از حسگرهای ISOCELL برند سامسونگ اولین حسگری بود که توانست مرز ۱۰۰ مگا پیکسل کیفیت را بشکند و همینطور هم برند شیائومی اولین سازنده‌ای بود که از آن در طراحی گوشی هوشمند خود بهره گرفت. حالا که کمپانی سامسونگ خودش را آماده رونمایی از حسگر دوربین ۲۰۰ مگا پیکسلی کرده است، به نظر می‌رسد که این روال دوباره تکرار شود و شیائومی اولین سازنده‌ای باشد که از این دوربین باکیفیت در توسعه گوشی هوشمند خود استفاده می‌کند.

یک افشاگر معتبر با نام کاربری Digital Chat Station این ادعا را مطرح کرده است اما می‌گوید اطلاعی ندارد که این گوشی هوشمند چه زمانی معرفی خواهد شد. یک افشاگر مشهور دیگر با نام کاربری Ice Universe هم ادعا می‌کند که حسگر ۲۰۰ مگا پیکسلی سامسونگ پیکسل‌های ۰٫۶۴ میکرونی دارد که کوچک‌ترین اندازه پیکسلی است.

پیش از این شنیده بودیم که قالب اپتیکال این حسگر ۱٫۳۷/۱ اینچ و کوچک‌تر از GN2 (1/1.12”) است و بدین ترتیب در حدود اندازه حسگر اخیر ۱۰۸ مگا پیکسلی به نام HM3 (1/1.33”. ۰٫۸ ) است.

سامسونگ-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-گوشی جدید_قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

این اطلاعات قبلا به همراه گزارشی منتشر شد که ادعا می‌کرد گوشی هوشمند ZTE Axon 30 پرچمدار مجهز به این حسگر پیشرفته معرفی می‌شود و البته صحت هم نداشت. از طرفی برخی جزئیات آن گزارش همچنان درست به نظر می‌رسد که اشاره کرده بود حسگر جدید سامسونگ از تکنولوژی ادغام پیکسلی ۴ در ۱ پشتیبانی می‌کند و خروجی تصاویر بسیار باکیفیت ۵۰ مگا پیکسلی با اندازه پیکسلی ۱٫۲۸ میکرون دارد. حتی این احتمال در نظر گرفته شده که امکان ادغام ۱۶ پیکسل و تحویل تصاویر ۱۲٫۵ مگا پیکسلی هم در این حسگر دوربین وجود داشته باشد.

دوربین‌های فعلی ۱۰۸ مگا پیکسلی اغلب دارای امکان بزرگنمایی دیجتال ۲ یا ۳ برابر هستند. این توانایی قطعا در حسگر ۲۰۰ مگا پیکسلی سامسونگ افزایش پیدا می‌کند و ممکن است به دنبال آن شاهد حذف ماژول میان رده و اختصاصی بزرگنمایی در دوربین‌ها باشیم. این حسگر برای ضبط ویدیو از وضوح تصویر کافی ۱۶k و ۱۳۳ مگا پیکسلی پشتیبانی می‌کند، هرچند که هنوز سال‌ها باقی مانده است تا اولین تراشه با قابلیت پردازش این امکان معرفی شود. در حال حاضر سطح بالاترین تراشه‌های پردازنده موبایلی حتی قادر نیستند ویدیو ۸k با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه را پردازش کنند.

در هر صورت حسگرهایی با وضوح تصویر بالا باید از پیکسل‌هایی در ابعاد کوچک‌تر استفاده کنند؛ در غیر اینصورت ابعاد این لنزها بسیار بزرگ خواهد بود که در نتیجه آن ماژول دوربین هم بزرگ با ضخامت بیشتر طراحی خواهد شد. برای مثال گوشی شیائومی Mi 11 Ultra را به خاطر بیاورید که به حسگر ۱/۱٫۲” GN2 مجهز شده است و ضخامت زیادی در بخش دوربین اصلی دارد.