خبرگزاری بلومبرگ در اخبار روز یک شنبه خود گزارش کرد که گوشی‌های امسال کمپانی اپل تحت عنوان آیفون ۱۳ با قابلیت آلویز آن و تکنولوژی ProMotion معرفی می‌شوند.

سال گذشته انتظار می‌رفت که این غول کوپرتینویی نرخ تازه سازی بالا را در آیفون‌های ۲۰۲۰ خود تعبیه کند اما ظاهرا به علت نگرانی‌های موجود درباره مصرف باتری تصمیم گرفت آیفون ۱۲ را با همان نرخ تازه سازی رایج پیشین عرضه کند. امسال این سازنده ممکن است از تکنولوژی LTPO سامسونگ استفاده کند تا بتواند نسخه‌های آیفون پرو خود را با نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی توسعه دهد.

اپل این تکنولوژی را در سال ۲۰۱۷ تحت عنوان ProMotion با تبلت آیپد پرو معرفی کرد. اما استفاده از نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی به طور مداوم مزایای چشمگیری ندارد و در صورت نمایش محتوای بی‌حرکت روی نمایشگر حتی به شکل غیرضروی انرژی باتری را هدر می‌دهد. از طرفی هم پنل نمایش LTPO قادر است نرخ تازه سازی را با توجه به محتوای به نمایش درآمده تنظیم کند.

پنل نمایش LTPO در آیفون ۱۳ با پشتیبانی از امکان آلویز آن

وضعیت آلویز آن ابتدا در ساعت‌های هوشمند اپل تعبیه شد و هنوز به گوشی‌های آیفون این سازنده راه پیدا نکرده است. حالا سرانجام قرار است آیفون‌های اپل هم مانند اغلب گوشی‌های اندرویدی به این امکان مجهز شوند. گزارش شده است که اطلاعاتی نظیر ساعت و وضعیت باتری و همچنین نوتیفیکشن‌ها در آلویز آن به نمایش درمی‌آید.

این گزارش همچنین بسیاری از اطلاعاتی را تکرار می‌کند که پیش از این هم منتسب به گوشی جدید آیفون ۱۳ منتشر شده بود. گوشی اپل آیفون ۱۳ از تراشه جدید A15 Bionic قدرت می‌گیرد و ضمن طراحی ناچ کوچک‌تر از قابلیت بهبود یافته در ضبط ویدیو بهره می‌برد. علاوه بر این دوام باتری در این نسل افزایش پیدا می‌کند اما هنوز هم از تعبیه حسگر تشخیص اثرانگشت زیر نمایشگر خبری نیست. بر اساس پیش بینی‌های قبلی همچنان انتظار می‌رود اپل سری گوشی جدید آیفون ۱۳ خود را در سپتامبر امسال رونمایی کند.