برخی سازندگان و پیشتازان تکنولوژی در تلاش هستند تا کمپانی چینی اوپو را در زمینه ارائه امکان شارژ سریع شکست دهند. این برند چینی در حال حاضر سریع‌ترین تکنولوژی شارژ سریع را با بیشترین توان ممکن در دنیا ارائه می‌کند و قادر است باتری ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعتی را ظرف مدت چند دقیقه به طور کامل شارژ کند. انتظار می‌رود که شیائومی با معرفی پرچمدار جدیدش به نام Mi 10 تکنولوژی شارژ سریع جدید با همان توان یکسان را معرفی کند. از طرفی هم حالا دیگر چندان مطمئن نیستیم که این غول تکنولوژی چینی بتواند اوپو را مغلوب خود کند. این روزها اغلب کمپانی‌های سازنده و فعال در زمینه تکنولوژی درباره ارائه تکنولوژی شارژ سریع ۱۰۰ واتی صحبت می‌کنند و در تلاش هستند چنین امکان مشابهی را برای محصولات خودشان ارائه دهند.

تکنولوژی شارژ سریع در بازه توان ۳۰ وات تا ۵۰ وات برای اغلب کاربران معمولی کافی است؛ مخصوصا اگر نگاهی به ظرفیت باتری در گوشی‌های خوشمند امروزی بیندازیم. پشتیبانی از تکنولوژی شارژ سریع با توان ۱۰۰ وات زمانی می‌تواند مناسب باشد که می‌خواهیم دستگاهی را با باتری ۷۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ میلی آمپر ساعت شارژ کنیم و برای شارژ کردن باتری کوچک ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی چندان جالب به نظر نمی‌رسد‌.

شیائومی می‌گوید شارژ سریع ۱۰۰ واتی باتری دستگاه را از بین می‌برد

کمپانی شیائومی حالا تأیید کرده است که تکنولوژی شارژ پرسرعت ۱۰۰ واتی این برند هنوز آماده نیست؛ اما این سازنده تنها به گفتن این موضوع بسنده نکرده و اعلام کرده است که شارژ سریع با توان ۱۰۰ وات به طور جدی سلامت باتری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

شیائومی-گوشی-گوشی جدید-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

در این گزارش مشخصا گفته شده است که شارژ سریع ۱۰۰ واتی ظرفیت باتری را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهد. بدین ترتیب برای داشتن یک باتری با ظرفیت ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت به طور کارآمد، درواقع باید باتری ۵۰۰۰ میلی آمپر ساعتی داشته باشید. اگر باتری دستگاهتان ۴۰۰۰ میلی آمپر ساعت باشد، با استفاده از شارژ ۱۰۰ واتی آن را به ۳۲۰۰ میلی آمپر ساعت تقلیل می‌دهید.

شیائومی همچنین می‌گوید این تکنولوژی باید مجوزهای رسمی بسیاری ار دریافت کند و به همین خاطر استفاده از آن روی دستگاه‌هایی که به طور تجاری روانه بازار می‌شوند دشوار است. شارژر باید نیازمندی‌های مشخصی را برای این تکنولوژی داشته باشد و همچنین دستگاه مورد نظر هم باید به طور کلی با آن سازگار باشد.

آیا امکان شارژ ۱۰۰ واتی شیائومی برای کاربران ضروری است؟ یک باتری ۴۵۰۰ میلی آمپر ساعتی با تکنولوژی شارژ سریع ۵۰ واتی را می‌توان ظرف مدت تنها نیم ساعت به طور کامل شارژ کرد. از طرفی تکنولوژی پیشرفته‌تر با توان ۱۰۰ وات باعث افزایش هزینه ساخت و قیمت دستگاه می‌شود. علاوه بر این میزان امنیت دستگاه کاهش پیدا می‌کند و در زمان کوتاه پیامدهای خوبی ندارد. به طور خلاصه، معتقدیم این تکنولوژی شارژ سریع ۱۰۰ واتی که برخی سازندگان به دنبال توسعه آن هستند، برای بسیاری از کاربران اصلا جالب توجه نیست.