سیم کارت دانش آموزی و اینترنت رایگان برای همه؛سازمان تنظیم مقررات چند روز قبل به همه اپراتورها اعلام کرد از اول تیر استفاده از پلتفرم شاد فقط درصورت استفاده از سیم‌کارت دانش‌آموزی رایگان خواهد بود.

اسفند ماه سال ۱۳۹۸ خورشیدی زمانی که ویروس خستگی ناپذیر کرونا وارد کشور عزیزمان ایران شد،
و به آرامی در سطح کشور شیوع پیدا کرد.دانش آموزان این مرز و بوم از تحصیل به صورت حضوری بی بهره ماندند که دلیل اصلی آن ، جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا و حفاظت از جان دانش آموزان این سرزمین بود؛
با این حال بستر آموزش مجازی در کشور رفته رفته توسعه یافت و دانش آموزان قریب به یک سال و نیم با این بستر مجازی دوره های آموزشی خود را گذراندند.
با همین موضوع روز ها و هفته های ابتدایی آموزش مجازی ، ترافیک در شبکه ارتباطی کشور به قدری بالا رفت که همه بخش های وزارت ارتباطات برای تامین ظرفیت مناسب و برطرف کردن مشکلات موجود شبانه روز درست به کار شدنند و یکی از اقدامات ارزمشند آنها بسته ها اینترنی رایگان به جهت روشن نگه داشتن چراغ آموزش در کشور بود.
«حسین فلاح جوشقانی» با اعلام خبر تغییر فرآیند تخصیص اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان گفت: از ۱۵ شهریور سال گذشته اینترنت شبکه دانش‌ آموزی شاد را رایگان و آن را به همه اپراتورها نیز اعلام کردیم.

وی بیان کرد بر‌اساس نظر دولت، وزارت ارتباطات برای آموزش مجازی علاوه‌بر رایگان‌کردن پلتفرم شاد، بسته‌های اینترنت رایگان نیز برای معلمان در نظر گرفت و رگولاتوری نیز از اپراتورها خواست این کار را انجام بدهند و اکنون نیز در حال رایزنی با سازمان برنامه برای پرداخت حق اپراتورها هستیم. 

فلاح‌جوشقانی اعلام کرد اکنون تصمیم گرفته شده است فرایند تغییر کند؛ ازاین‌رو، در فرایند جدید سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی توزیع خواهند شد که روی آن بسته‌هایی برای دسترسی به شبکه دانش‌آموزی شاد یا هر پلتفرم آموزشی دیگر تعریف می‌شود.

رئیس رگولاتوری خاطرنشان‌کرد با استفاده از این روش، می‌توان مسئله آموزش مجازی را بهتر مدیریت کرد. اکنون استفاده از شاد رایگان است؛ اما اگر مدرسه‌ای به‌دلایل مختلف آموزش خود را در بستر پلتفرم دیگری پیش ببرد،‌ خانواده‌ها به پرداخت هزینه مجبور می‌شوند و این مسئله به توزیع عادلانه‌ اینترنت بین دانش‌آموزان می‌انجامد.

وی بر این موضوع تأکید کرد که تصمیم مذکور برای توزیع عادلانه و رایگان‌بودن فضای آموزش برای همه دانش‌آموزان گرفته شده است و با این کار، هر پلتفرم آموزشی تأیید‌شده وزارت آموزش‌و‌پرورش که مدارس برای آموزش مجازی از آن استفاده کنند، از‌طریق بسته‌های تعریف‌شده روی سیم‌کارت‌های‌ دانش‌آموزی رایگان خواهد بود. 

فلاح با بیان اینکه، معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در حال تدوین طرح سیم‌کارت‌ها و بسته‌هایی است که در نظر گرفته خواهند شد و طرح جدید جایگزین قبلی خواهد شد. وزارت ارتباطات به‌نمایندگی از دولت به‌دنبال این است که در بحران کرونا وضعیت استفاده از آموزش مجازی برای همه دانش‌آموزان فراهم باشد. وی افزود استفاده از پلتفرم‌های خارجی مانند قبل با تعرفه‌ بین‌المللی محاسبه خواهد شد و با این کار درنظرگرفتن تسهیلات رایگان برای آموزش مجازی حذف نخواهد شد و فقط فرایند آن تغییر خواهد کرد.

معاون وزیر ارتباطات  در عین حال بیان‌داشت: قبول داریم کارهایی که تاکنون در این حوزه از سوی وزارت ارتباطات انجام شده بدون مشکل نبوده و نواقصی داشته است، نمی‌گویم ما سرویس مطلوب به مردم داده‌ایم اما به‌طور قطع در این مسیر سرویس قابل قبولی ارائه کردیم و سربلند هستیم و همواره نیز سعی کرده‌ایم کاستی‌ها را جبران کنیم.

فلاح افزود: با گذشت بیش از یک سال از آغاز آموزش مجازی در کشور، احتمالا در آینده شاهد مجازی شدن بخشی از آموزش خواهیم بود و در آن شرایط نیز باید بستر عادلانه برای استفاده همه اقشار جامعه از آموزش مجازی فراهم باشد و تغییر فرآیند تخصیص تسهیلات برای آموزش مجازی می‌تواند این مسیر را هموار کند.
امیدواریم که این ویروس خستگی ناپذیر از میهن عزیزمان رفته و شور و شوق به مدارسمان بازگردد