اولین گوشی منعطف سامسونگ گلکسی فولد نام دارد که مدت‌ها پیش معرفی شد و سازنده هم همه تلاش خود را به کار گرفت تا آن را با فاصله کوتاهی از رونمایی رسمی روانه بازار سازد. از طرفی مشکلات پنل نمایش در اولین دستگا‌ه‌های عرضه شده باعث شد این غول تکنولوژی تاریخ عرضه رسمی را به تأخیر بیندازد. همچنین هنوز مشخص نیست که چنین کمپانی بزرگی چگونه نتوانست مشکل بزرگ و جدی پنل نمایش را به موقع شناسایی کند.

حالا ماه‌ها پس از این موضوع، مدیر عامل سامسونگ به نام دی جی کو درباره این موضوع گفته است: بروز مشکل در گلکسی فولد خجالت آور بود. من شتاب‌زده عمل کردم و عرضه این گوشی را پیش از آنکه واقعا آماده شده باشد به تعجیل انداختم.

در گزارش اخیر آماده است دی جی کو در میان رسانه‌ها و خبرگزاری‌های متعدد و در خلال برگزاری جلسه‌ای رسمی و مطبوعاتی این جمله‌ها را اظهار داشته است. او همچنین اضافه کرده است: من موافقم که چیزی در روند توسعه گلکسی فولد کم بود؛ حالا همه تلاشمان را به کار بسته‌ایم تا روند بازیابی دوباره این گوشی را موفقیت آمیز پیش ببریم. در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه گلکسی فولد از جنبه‌های مختلف در حال آزمایش هستند. ما همه مشکلات را پیدا کردیم. پیش از این برخی از مشکلات را اصلا در نظر نگرفته بودیم، اما به لطف بررسی دستگاه‌های عرضه شده اولیه روند آزمون انبوه در حال اجرا است.

ابتدا کدام گوشی هوشمند روانه بازار می‌شود؟

سامسونگ هنوز هم تاریخ مشخصی را برای عرضه گلکسی فولد خود ارائه نداده است و همین موضوع باعث شده تصور کنیم مشکلات موجود در این گوشی متعدد هستند. به همین خاطر هم سامسونگ به مدت طولانی‌تری برای رفع این مشکلات مبهم نیاز دارد تا کیفیت بالایی را برای گلکسی فولد نهایی تضمین کند.

بدین ترتیب بازار برای تنها رقیب گلکسی فولد یعنی میت ایکس هوآوی مهیا شده است. از طرفی حتی این گوشی هوشمند هوآوی هم معلوم نیست که دقیقا چه تاریخی معرفی می‌شود. براساس گزارش‌های قبلی احتمالا در سپتامبر شاهد عرضه اولین گوشی منعطف هوآوی به بازار خواهیم بود.

پیش از این مدیر ارشد بازار اروپایی هوآوی به خبرگزاری TechRadar اعلام کرده بود که میت ایکس آخرین مراحل آزمایش‌های خود را طی می‌کند. از طرفی به نظر می‌رسد هوآوی قصد دارد برای جلوگیری از تکرار مشکل گلکسی فولد این بار برای محصول خودش ترجیح می‌دهد این گوشی را با تأخیر اما بدون مشکل روانه بازار کند.

گوشی‌های منعطف درواقع بیانگر مفهومی مبتنی بر پایان دوره گوشی‌های امروزی هستند. هیچ گوشی هوشمند امروزی با پنل معمولی نمی‌تواند از نظر طراحی گوشی منعطف را شکست دهد و از آن سطح بالاتر دیده شود. از طرفی هم این گوشی‌ها ممکن است مانند گوشی‌های هوشمند امروزی از بین بروند!

Independent به نقل از دی جی کو گزارش کرده است: گوشی‌های منعطف تنها چند سال دوام می‌آورند. ممکن است پس از آن‌ها شاهد پیدایش قالب دیگری در طراحی باشیم. درواقع با توسعه استفاده از شبکه ارتباطی ۵G و IoT (اینترنت اشیا) گوشی‌های هوشمند از بین می‌روند و شاهد پیدایش نوع نوینی از دستگاه‌های هوشمند خواهیم بود.

دی جی کو شبکه‌هایی از دستگاه‌های متصل و چند پنلی را پیش بینی کرده است که احتمالا جایگزین گوشی‌های هوشمند می‌شوند. در این دنیا، به جای برقراری ارتباط با یک گوشی هوشمند با چندین و چند دستگاه هوشمند کوچک که در شبکه‌ای به هم متصل شده‌اند ارتباط برقرار می‌کنید.

در این سناریوی رویایی گوشی‌های گران قیمت جای خود را به مفهوم انتزاعی از دستیار هوشمند دیجیتالی داده‌اند که به نظر می‌رسد هسته مرکزی‌اش را دستیارهای هوش مصنوعی تشکیل داده باشد. سایر دستگاه‌های هوشمند امروزی مانند ساعت‌های هوشمند احتمالا می‌توانند با چنین شبکه ارتباطی پیشرفته‌ای سازگار شوند.

کانگ یون جی، مدیر ارشد تیم طراحی سامسونگ، به خبرگزاری Independent گفته است: روند طراحی موبایل دیگر به انتهای خط خلاقیت رسیده و به همین خاطر است که ما گوشی هوشمند منعطف را طراحی کرده‌ایم. البته همچنین به فکر طراحی و توسعه دستگاه‌های تأثیرگذار دیگری هم مانند هدفون هوشمند و ساعت هوشمند هستیم. تا ۵ سال آینده مردم دیگر اصلا متوجه نمی‌شوند که صفحه نمایش به دست یا صورت خود بسته‌اند. طراحی‌ها در آینده بی نظیر و بی نقص خواهد بود.