ابعاد گوشی‌های هوشمند از سال گذشته تا کنون بزرگ‌تر شده است. گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین ۴۸ مگا پیکسلی نیمه اول سال ۲۰۱۹ را تسخیر کردند و مدتی پس از آن هم شاهد ورود گوشی‌هایی با دوربین ۶۴ مگا پیکسلی بودیم. در ادامه این روند توسعه، گوشی‌های جالب توجه دیگری رونمایی شدند که از بنز استاندارد ۱۰۸ مگا پیکسلی بهره می‌گرفتند که مهم‌ترینشان گوشی مفهومی شیائومی Mi MIX Alpha و Mi Note 10 به شمار می‌رود. حالا بر اساس ادعای یک افشاگر معروف دنیای مجازی با نام کاربری Ice Universe، کمپانی سامسونگ قصد دارد لنز ۱۴۴ مگا پیکسلی با ساختار ۱۴ نانومتری FinFET تولید کند.

برای یادآوری باید بگوییم این کمپانی سونی بود که اولین حسگر دوربین ۴۸ مگا پیکسلی را معرفی کرد. از طرفی هم دیری نپایید که پس از آن سامسونگ به سرعت اقدام به معرفی حسگر ۶۴ مگا پیکسلی و ۱۰۸ مگا پیکسلی کرد و از آن پیشی گرفت. البته سونی حالا حسگر دوربین ۶۴ مگا پیکسلی هم دارد اما هنوز لنز ۱۰۸ مگا پیکسلی معرفی نکرده است. از طرف دیگر هم اگر اطلاعات منتشرشده توسط IceUniverse صحت داشته باشد، سامسونگ بار دیگر با تولید حسگر ۱۴۴ مگا پیکسلی ۱۴ نانومتری FinFET از این سازنده پیشی خواهد گرفت.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

IceUniverse در پست توییتری خودش اینفوگرافیکی را منتشر کرده که ترند بازار برای حسگرهای CMOS موبایلی را با بیش از ۱۰۰ میلیون پیکسل تا کمتر از ۱۰ میلیون پیکسل به نمایش گذاشته است. او همچنین اضافه کرده که استفاده از تکنولوژی تولید ۱۴ نانومتری برای ایجاد حسگرهایی با تراکم بیش از ۱۰۰ میلیون پیکسل ضروری است. به طور اتفاقی، سامسونگ هم هفته گذشته روند پردازش تولید ۱۴ نانومتری FinFET بهبویافته برای تصویربرداری را به نمایش گذاشت که همین امر می‌تواند به نوعی نشان دهد که این غول تکنولوژی ممکن است واقعاً در تلاش برای معرفی حسگر دوربین ۱۴۴ مگا پیکسلی به بازار باشد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که کمپانی کوالکام اخیراً از پردازنده پرچمدار اسنپدراگون ۸۶۵ خود رونمایی کرد که قابلیت پشتیبانی از حسگر دوربین تا ۲۰۰ مگا پیکسل را دارد.

تصور نمی‌کنیم که سری جدید گلکسی اس ۱۱ به دوربین بیش از ۱۰۸ مگا پیکسل مجهز شود. از طرف دیگر، گوشی سامسونگ گلکسی نوت ۱۱ ممکن است کاندیدای خوبی برای دوربین ۱۴۴ مگا پیکسلی باشد. از طرفی هم باید ببینیم کمپانی شیائومی قادر است باز هم در اقدامی مشابه اولین کمپانی باشد که از حسگر مذکور در محصولی جدید از خودش رونمایی کند یا خیر.