علاوه بر نمایشگرهای بدون حاشیه، دوربین‌های اصلی چندگانه و برخی موارد دیگر، همچنین باید به یک ترند محبوب دیگر در میان گوشی‌های هوشمند اشاره کنیم و آن هم تکنولوژی شارژ سریع است. امروزه اغلب گوشی‌های هوشمند مجهز به باتری‌های بسیار بزرگ روانه بازار می‌شوند اما باتری با ظرفیت بالا کافی نیست. کاربران حالا در کنار باتری بزرگ همچنین به دنبال راهکاری مناسب برای شارژ بهینه و سریع آن هستند. تا به حال برخی از کمپانی‌های سازنده مانند شیائومی، اوپو و Vivo در این زمینه فعالیت‌هایی کرده‌اند. اگر در گذشته با معرفی امکان شارژ ۱۸ واتی خوشحال بودیم، حالا دیگر مرزهای توان ۶۵ واتی هم شکسته شده است. از طرفی هم توان بالای شارژ سریع فعلا متاسفانه به گوشی‌های سطح بالا و پرچمدار محدود شده است. در اغلب گوشی‌های میان رده همچنان شاهد پشتیبانی دستگاه‌ها از توان شارژ سریع ۱۸ واتی هستیم و جتی در برخی موارد هم این میزان کمتر است. به نظر می‌رسد که کوالکام قصد دارد این بخش را دستخوش تغییراتی کند و در همین راستا هم تکنولوژی شارژ سریع نسل ۳ پلاس را معرفی کرده است.

این حرکت از سوی کمپانی کوالکام کمی عجیب است. کوالکام در سال ۲۰۱۷ میلادی استاندارد شارژ سریع ۴ پلاس (Quick Charge 4+) را رسما معرفی کرد. بدین ترتیب منطقی بود که حالا Quick Charge 5 یا ۵+ معرفی شود. به جای آن حالا Quick Charge 3+ معرفی شده است که البته دلیلی هم دارد. کوالکام در نظر دارد با این استاندارد شارژ تازه، امکان شارژ سریع را برای گوشی‌های میان رده و اقتصادی هم فراهم کند. بر اساس ادعای کمپانی کوالکام، این استاندارد شارژ جدید قادر است امکان شارژ پیشرفته سریع را با قیمت پایینی ارائه دهد. این امکان شارژ سریع به زودی برای پردازنده موبایلی کوالکام ۷۶۵G تعدیل و آماده سازی می‌شود.

گوشی-موبایل-کوالکام-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین
 

این تکنولوژی جدید ابتدا با گوشی هوشمند Mi 10 Lite Zoom یا Mi 10 Youth روانه بازار می‌شود. نکته جالب توجه دیگر اینکه گفته می‌شود گوشی مذکور همچنین از تکنولوژی شارژ سریع نسل ۴ پلاس پشتیبانی می‌کند. این گوشی درواقع اولین گوشی هوشمندی است که با دو تکنولوژی شارژ سریع به بازار راه پیدا می‌کند. از طرفی همچنان که تکنولوژی شارژ سریع ۳ پلاس به پردازنده‌های موبایلی بیشتری اضافه می‌شود، شاهد ورود میان رده‌های بیشتری مجهز به آن خواهیم بود.

مشخصات تکنولوژی شارژ سریع ۳ پلاس

  • شارژ سریع و کارایی بهبودیافته: این تکنولوژی کاربران را قادر می‌سازد باتری را ظرف مدت تنها ۱۵ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد شارژ کند. این میزان حدودا ۳۵ درصد بهینه‌تر از نسل قبلی است.
  • پشتیبانی از پورت ارتباطی USB-A به USB-C برای تبدیل اکسسوری‌‌ها و کابل‌ها
  • هماهنگی با دستگاه‌های مجهز به نسل‌های قبلی تکنولوژی شارژ سریع
  • پشتیبانی از PMICهای جدید مانند SMB1395/SMB1396.