اپل سرانجام رویداد موردانتظار محصول خود را برگزار کرد و در خلال آن از چهار مدل گوشی جدید آیفون ۱۲ پرده برداشت که در این میان دو نسخه آیفون ۱۲ پرو و آیفون ۱۲ پرو مکس سطح بالاترین‌ پرچمداران این خانواده هستند.

نسخه‌های پرو امسال از طراحی تازه بهره می‌برند که می‌توان آن را نوعی آیفون ۴ مدرن برداشت کرد. علاوه بر این سیستم دوربین در آن‌ها به روزرسانی شده و با امکان بزرگنمایی بهتر، حسگرهای LiDAR سطح بالا به منظور مدیریت بهتر اپلیکیشن‌ها و بازی‌های واقعیت افزوده همراه شده است. همچنین همان طور که می‌دانید همه مدل‌های امسال از امکان ارتباطی ۵G پشتیبانی می‌کنند.

گوشی جدید آیفون ۱۲ پرو مکس

گوشی اپل آیفون پرو نمایشگر ۶٫۱ اینچی دارد و قیمت پایه برای آن از ۱۰۰۰ دلار آغاز می‌شود. رنگ بندی معرفی شده آن سه مدل گرافیت، طلایی و نقره‌ای به همراه نسخه تازه آبی رنگ است. حافظه داخلی برای نسخه پایه این گوشی جدید ۱۲۸ گیگابایت است اما دو نسخه ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایتی آن هم عرضه می‌شود.

سطح بالاترین گوشی آیفون جدید هم آیفون ۱۲ پرو مکس با نمایشگر ۶٫۷ اینچی نام دارد که کمی از آیفون ۱۱ پرو مکس ۶٫۵ اینچی سال گذشته بزرگتر ساخته شده است. قیمت پایه برای این مدل ۱۱۰۰ دلار است و در همان سه رنگ گرافیت، طلایی و نقره‌ای به همراه رنگ جدید و چشمگیر آبی رونمایی شده است. همچنین ظرفیت حافظه داخلی برای این پرچمدار سطح بالا ۱۲۸ / ۲۵۶ / ۵۱۲ گیگابایت است.

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

 • ابعاد: ۱۴۶٫۷ در ۷۱٫۶ در ۷٫۴ / ۱۶۰٫۸ در ۷۸٫۱ در ۷٫۴ میلی متر
 • نمایشگر ۶٫۱ اینچی اولد / ۶٫۷ اینچی اولد
 • پردازنده داخلی: Apple A14 Bionic
 • دوربین: سیستم دوربین چهارگانه با لنز LiDAR، لنز ۲٫۵X روی مدل مکس
 • قابلیت ارتباطی: پشتیبانی از ۵G روی هر دو مدل
 • تراشه پرسرعت A14 Bionic

اپل ماه گذشته از تراشه جدید ۵ نانومتری خود به نام A14 bionic پرده برداشت. این سازنده حالا اعلام کرده که تراشه مذکور شامل تعداد ۱۱٫۸ میلیارد ترانزیستور می‌شود که این تعداد ۴۰ درصد بیشتر از A13 است. عملکرد CPU در آن در مقایسه با نسل قبلی ۵۰ درصد بهبود یافته و همچنین بهیود در پردازش گرافیکی آن هم ۵۰ درصد بیشتر شده است. اپل علاوه بر این تعداد هسته‌های پردازشی ماشین عصبی را هم در این تراشه سطح بالا از ۸ به ۱۶ رسانده است.

رنگ بندی گوشی جدید آیفون ۱۲ پرو

رنگ بندی در این دو مدل پرچمدار تنوع دو مدل استاندارد و مینی را ندارد اما به همراه سه رنگ رایج حالا شاهد رنگ آبی هم هستیم. علاوه بر این، جنس پنل پشتی از شیشه توسعه یافته و اپل با همکاری Corning لایه شیشه منحصر به فرد به نام Ceramic shield را تهیه کرده است.

دوربین در گوشی آیفون ۱۲ پرو / مکس

اپل دوربین‌ها را در سری گوشی جدید آیفون ۱۲ خود به شکل چشمگیری بهبود بخشیده است. همچنین دو مدل پرو در این خانواده شامل لنز تله فوتو می‌شوند.

 • دوربین استاندارد ۱۲ مگا پیکسلی، دیافراگم ۱٫۶
 • دوربین فوق عریض ۱۲ مگا پیکسلی
 • تله فوتو ۲X 12 مگا پیکسلی روی آیفون ۱۲ پرو ، تله فوتو ۲٫۵X روی آیفون ۱۲ پرو مکس
 • حسگرهای LiDAR

دوربین اصلی حالا سیستم کاملا متفاوتی برای OIS به نام sensor shift دارد که قابلیت لرزشگیر را به جای لنز سنگین، به حسگر منتقل می‌کند و بدین ترتیب لرزش‌های دست کاربر را هم از بین می‌برد.

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

خبر مهم دیگر در دوربین این دو گوشی، Smart HDR 3 است که باعث می‌شود جزئیات چهره در حالت ضدنور هم حفظ شود و تصاویر HDR بهتری به ثبت برسد. Night Mode در گوشی جدید آیفون ۱۲ پرو همچنین بهتر شده و روی همه دوربین‌ها شامل لنزهای فوق عریض حضور پیدا کرده است.

حسگرهای LiDAR هم در تاریکی بهتر فضا را تشخیص می‌دهند و AF در نور کم را بهتر و سریع‌تر به اجرا می‌رسانند. فوکوس خودکار در مناظر تاریک هم تا ۶ برابر بهتر شده است. LiDAR همچنین عمق تصویر در شب برای بوکه افکت را بهبود می‌بخشد.

تقریبا همه چیز از نسل قبلی روی این دوربین باقی مانده و حسگر LiDAR حالا به آن اضافه شده است. حسگر LiDAR مدت زمانی را محاسبه می‌کند که طول می‌کشد تا نور به شی برخورد کند و دوباره به دوربین بازگردد. حسگر LiDAR مخصوصا کیفیت و صحت را در AR افزایش می‌دهد.

قابلیت ارتباطی ۵G

امسال همه چهار گوشی جدید آیفون ۱۲ سرانجام از ۵G پشتیبانی می‌کنند. دو مدل آیفون ۱۲ پرو و پرو مکس از باندهای ارتباطی بیشتری پشتیبانی می‌کنند و تنظیمات انتن‌های آن‌ها بهینه‌تر شده است. همچنین اپل قابلیت Smart Data Mode را در آن‌ها تعبیه کرده است تا به طور خودکار از شبکه ارتباطی ۴G به ۵G تغییر کند.

دوام باتری و امکان شارژ

ظرفیت دقیق باتری اعلام نشده است اما اپل می‌گوید که این قابلیت در هر دو مدل آیفون ۱۲ پرو / پرو مکس مخصوصا به لطف بهبودها در تراشه و نرم افزار افزایش یافته است.

اپل همچنین در حال توسعه شارژ بی سیم است. استاندارد جدید MagSafe این امکان را فراهم می‌آورد و حالا هم اپل از سرعت ۱۵ وات دوبرابر گذشته در این زمینه پشتیبانی می‌کند.

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

قیمت و تاریخ عرضه

پیش فروش مدل آیفون ۱۲ پرو ۶٫۱ اینچی از ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) آغاز می‌شود و ورود آن به بازار برای ۲۳ اکتبر (۲ آبان) برنامه ریزی شده است.

نسخه بزرگتر آیفون ۱۲ پرو مکس با نمایشگر ۶٫۷ اینچی از ۶ نوامبر (۱۶ آبان) پیش فروش می‌شود و از ۲۳ آبان هم به بازار راه پیدا می‌کند.

 • آیفون ۱۲ پرو ۱۲۸ گیگابایتی: ۱۰۰۰ دلار
 • آیفون ۱۲ پرو ۲۵۶ گیگابایتی: ۱۱۰۰ دلار
 • آیفون ۱۲ پرو ۵۱۲ گیگابایتی: ۱۲۵۰ دلار
 • آیفون ۱۲ پرو مکس ۱۲۸ گیگابایتی: ۱۱۰۰ دلار
 • آیفون ۱۲ پرو مکس ۲۵۶ گیگابایتی: ۱۲۰۰ دلار
 • آیفون ۱۲ پرو مکس ۵۱۲ گیگابایتی: ۱۳۵۰ دلار

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین