گوگل در گزارش‌های اخیر مدعی شده دستیار صوتی اش در بعضی مواقع صدای کاربران و محیط را به طور مخفیانه ضبط می‌کند. این اقدام حتی بدون فعال شدن این قابلیت یا همان عبارت کلیدی اوکی گوگل اتفاق می افتد.

طبق گزارش سایت androidauthority،گوگل در گزارشی از ضبط مکالمات توسط دستیار صوتی خبر داد. البته این موضوع بیش از این نیز توسط گوگل مورد تایید قرار گرفته بود و الان چیزهای جدیدی به این مورد اضافه شده است.

گوگل هیچ وقت موضوع دستیار صوتی و ضبط مکالمات بدون هیچ خطایی را عنوان نکرده بود. هنوز مشخص نیست که ضبط های تصادفی در سیاست های مربوط به این شرکت عنوان شده و یا این دستیار صوتی حتی با فعال شدن تصادفی نیز صداها را ضبط میکند.

این هوش مصنوعی در بعضی مواقع بدون فعال سازی توسط کاربر از طریق گوشی های هوشمند و به صورت مخفیانه صدای محیط و کاربر را ضبط می‌کند! گوگل ادعا کرد که این کار فقط برای بهبودی فناوری انجام خواهد شدو فقط بخشی از مکالمات در دسترس کاربران خواهد بود و آنها هیچ وقت به مکالمات حساس گوش نخواهند داد. البته اگر گوگل ادعا می‌کند یه مکالمات خصوصی و حساس گوش نمی‌کند، معلوم نیست چگونه تفاوت بین مکالمات حساس و غیر حساس را تشخیص می‌دهد!

البته برخی از دستیار های صوتی دیجیتال مانند الکسای آمازون نیز در صورت فعال شدن می‌توانند به صدای محیط اطراف گوش دهند. اما نمی‌دانیم چرا این گونه قابلیت ها پس از روشن شدن صدای محیط را نیز ضبط میکنند.