اینستاگرام در حال کار بر روی قابلیت جدیدی به نام Exclusive Stories است که یک روش جدید برای درآمد زایی تولید کنندگان محتوا در اینستاگرام که شبیه قابلیت Super Follows در توییتر است که به آنها امکان می‌دهد در ازای دریافت پول، محتواهای خاص و انحصاری خود را در دسترس مخاطبان‌شان قرار دهند.

طبق تصاویر لو رفته به نظر می‌رسد، استوری‌های خاص با رنگ بنفش در محلی جدا از استوری‌های معمولی نمایش داده می‌شوند. اگر اشتراک محتواهای پولی یک پیج را تهیه نکرده باشید، پیامی برایتان نشان داده می‌شود که می‌گوید فقط مشترکین می‌توانند این استوری‌ها را تماشا کنند. نکته مهم این است که کاربران نمی‌توانند از این استوری‌ها اسکرین‌شات بگیرند.

اینستاگرام به تولیدکنندگان محتوا توصیه می‌کند که استوری‌های انحصاری خود را هایلایت کنند تا کسانی که اشتراک محتوای آن‌ها را تهیه می‌کنند، در همان لحظه خرید به محتواهای قبلی نیز دسترسی پیدا کنند.

پالوزی همچنین به قابلیت دیگری به نام NFT Collectibles برخورد کرده که اطلاعات زیادی از آن در دسترس نیست. این ویژگی هم احتمالا قرار است امکان فروش کالاهای دیجیتال در قالب NFT را فراهم کند. اینستاگرام با این دو ویژگی می‌خواهد جریان درآمدهای خود را افزایش داده و روش‌های بیشتری برای سودآوری از این شبکه اجتماعی داشته باشد.

آدام موسری رئیس اینستاگرام اعلام کرد ابزارهای درآمدزایی برای محتواسازان به دو گروه تقسیم می‌شود: می‌توانیم ویژگی‌های تجاری را افزایش دهیم؛ یعنی قابلیت‌های بیشتری برای انتشار محتواهای تحت برند، بازاریابی آشناسازی و یا فروش کالا ارائه کنیم. روش دوم پرداخت مستقیم پول به محتواسازان است؛ مثلا به‌صورت محتوای انحصاری، حق اشتراک یا کمک مالی نیز می‌تواند باشد.

این قابلیت هنوز به مرحله آزمایش نرسیده است اما تا حد زیادی توسعه یافته و عرضه آن دور از انتظار نیست.