هوآوی در توسعه گوشی‌های سطح بالا و پرچمدارش از پردازنده‌های موبایلی توسعه یافته توسط خودش استفاده می‌کند. از طرفی هم با توجه به تحریم‌های آمریکا، هوآوی نمی‌تواند با امثال کوالکام همکاری کند و این تصمیم در شرایط فعلی برقرارتر از همیشه دیده می‌شود. در حال حاضر، بهترین پردازنده داخلی هوآوی Kirin 990  به شمار می‌رود که در سپتامبر امسال روی پرچمدار میت ۳۰ پرو سازنده رسما معرفی شد. این گوشی تنها گوشی جهانی هوآوی مجهز به پردازنده مذکور شناخته می‌شود اما در چین Nova 6 5G و همچنین پرچمدار آنر V30 مجهز به Kirin 990 عرضه شده‌اند.

اگر بخواهیم قدرت پردازنده‌های Kirin را با اسنپدراگون کوالکام مقایسه کنیم، هوآوی همواره یک قدم‌تر عقب‌تر حرکت کرده است. از طرفی به نظر می‌رسد که هوآوی حالا با Kirin 1020 می‌خواهد این موضوع را به نفع خودش تغییر دهد.

Kirin 1020 با ۵۰ درصد بهبود در مقایسه با Kirin 990

اگر هوآوی سیاست خود را در معرفی پردازنده‌ها تغییر ندهد، Kirin 1020 پیش از سپتامبر آینده رونمایی نمی‌شود؛ اما اولین تغییرات در باب معرفی پردازنده‌های هوآوی از حالا در حال اجراست. بر اساس شایعه اخیر، Kirin 1020 با ۵۰ درصد بهبود پردازش و قدرت نسبت به Kirin 990 معرفی می‌شود که بسیار چشمگیر است. برای مقایسه باید بگوییم که میزان افزیش قدرت در اسنپدراگون ۸۶۵ نسبت به اسنپدراگون ۸۵۵، ۲۵ درصد بود.

گوشی-گوشی جدید-گوشی موبایل-سامسونگ-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین

چنین افزایش چشمگیری می‌تواند کمک کند که پردازنده بعدی هوآوی بالاتر از اسنپدراگون کوالکام قرار بگیرد. از طرفی هم معرفی این پردازنده در سپتامبر آینده رخ می‌دهد و تنها می‌تواند پردازنده اسنپدراگون امسال را پشت سر خود بگذارد و با رونمایی کوالکام از اسنپدراگون بعدی، دوباره عقب می‌افتد و این چرخه همچنان ادامه پیدا خواهد کرد. افزایش میزان قدرت در پردازنده جدید کوالکام عمدتاً به خاطر کاهش ترانزیستورها در توسعه آن است. Kirin 1020  قرار است با ساختار ۵ نانومتری توسعه پیدا کند در حالی که Kirin 990 از معماری ۷ نانومتری بهره می‌گرفت.

کاهش اندازه ترانزیستورها به معنی افزایش تعداد آن‌ها و همچنین کاهش میزان مصرف انرژی توسط آن‌ها است. بدین ترتیب علاوه بر افزایش قدرت این پردازنده، Kirin 1020 همچنین بهینه‌تر هم خواهد بود. هسته‌های این پردازنده قرار است مانند اسنپدراگون ۸۶۵، Cortex-A77 باشد. از سال ۲۰۲۰ امکان ارتباطی ۵G دیگر به استانداردی رایج تبدیل می‌شود و پردازنده آینده هوآوی هم منحصراً ۵G خواهد بود. در این خبر تازه همچنین به Kirin 820 اشاره شده که قرار است پردازنده موبایلی بعدی هوآوی در بخش میان رده باشد. این پردازنده جانشین Kirin 810 است و از ۵G هم پشتیبانی می‌کند.