حالت سینماتیک اپل چیست؟

اپل حالت Cinematic را به عنوان یکی از ویژگیهای کلیدی جدید  در دوربین مجموعه iPhone 13 در رویداد اصلی شرکت California Streaming در کوپرتینو اعلام کرد . عملکرد آن شبیه به حالت عمودی این شرکت برای عکاسی است که اولین بار در سال ۲۰۱۶ در iPhone 7 Plus معرفی شد.

در صورتی که به خاطر ندارید ، حالت پرتره یکی از ویژگی های برنامه دوربین iOS است که جلوه ای بوکه را در پشت سوژه قرارمیدهد و بر روی سوژه فوکوس دقیق میکند و نتیجه ای شبیه مشابه دوربین واقعی DSLR ارائه می دهد.

حالت Cinematic

در حال حاضر ، با معرفی حالت Cinematic به مدل های iPhone 13 از جمله iPhone 13 Pro ، اپل این ویژگی را به ویدئوی زنده منتقل می کند ، اما نه تنها باعث تار شدن پس زمینه ، بلکه پیش زمینه نیز می شود.

هنگام فیلمبرداری ، حالت سینمایی بر روی یک موضوع متحرک تمرکز می کند و انتقال کانونی به طور خودکار بین اشیاء اتفاق می افتد. این سیستم از AI برای تشخیص چهره ها و نقاط مورد علاقه مانند اشیاء یا حتی حیوانات خانگی استفاده می کند. به عنوان مثال هنگامی که یک سوژه فیلمبرداری نگاه خود را از قاب خارج می کند ، دوربین آیفون ۱۳ تمرکز خود را بر روی یک شی در محدوده دید خود تنظیم می کند.

حالت Cinematic چگونه کار می کند؟

حالت سینمایی با ضبط نقشه عمیق ویدیو هنگام فیلمبرداری کار می کند. در اصل ، گرفتن پیش زمینه ، میانی و پس زمینه صحنه برای این که بتواند فوکوس های مختلف یا جلوه های تار را فراتر از آنچه از طریق لنزها امکان پذیر است بدون کمک اضافی اعمال کند.

به عنوان مثال ، اگر از دو نفر – یکی از نزدیک و دیگری در پس زمینه – عکس می گیرید ، می توانید تصمیم بگیرید که روی هر یک از چهره های آنها در هر زمان ، هنگام فیلمبرداری یا بعداً هنگام ویرایش تمرکز کنید. این به شما کمک می کند آزادی خلاقیت بیشتری داشته باشید.

تمرکز پیش بینی کننده

چیزی که حالت سینمایی را خارق العاده میکند ، این است که اپل با سینماگران همکاری کرده و به بررسی الگوریتم های فوکوس خودکار در زمان وقوع آنها پرداخته است. این بدان معناست که در وهله اول بر موضوع مناسب تمرکز می کند ، بر اساس آنچه معمولاً در فیلم هایی اتفاق می افتد که همه ما هفته به هفته تماشا می کنیم.

در اینجا مثالی از حالت Apple Cinematic در عمل آورده شده است:

چگونه می توان حالت سینمایی را ویرایش کرد؟

از آنجا که فیلم تمام عناصر پیش زمینه ، میانی و پس زمینه را همزمان ضبط می کند ، به کاربران این امکان را می دهد که پس از فیلمبرداری به عقب برگردند و نقاط کانونی فیلم خود را تنظیم کنند. اگر در هنگام عکاسی انتخاب اشتباهی کرده به راحتی در ادیت میتوانید فوکوس را تغییر دهید.

هنگامی که نسخه های جدید آن برنامه ها مطابق macOS Monterey عرضه می شوند ، می توانید فیلم را مستقیماً در iPhone یا iPad خود در برنامه عکس یا از طریق iMovie ویرایش کنید.

 

فایل صادر شده یک فایل .mov است ، درست مانند هر ویدیوی دیگری که ضبط می کنید ، اما پس از صادر کردن گزینه های فوکوس که ضبط کرده اید یا انجام داده اید ، برای همیشه قفل می شود.

آیا محدودیتی در حالت سینمایی وجود دارد؟

هنگام راه اندازی ، حالت Cinematic در رزولوشن ۱۰۸۰p با سرعت ۳۰ فریم بر ثانیه در Dolby Vision HDR محدود شده است. هنوز هیچ صحبتی مبنی بر پشتیبانی از استانداردهای ۴K / 24fps در به روزرسانی آینده وجود ندارد ، اما ما گمان می کنیم که همه اینها به قدرت پردازشی مربوط می شود. از این گذشته ، موارد زیادی در جریان است و حتی پردازنده Apple A15 Bionic نیز محدودیت هایی دارد.

آیا  این ویژگی دقیق کار می کند؟

این ویژگی مطمئناً هوشمندانه است و قدرت پردازش آیفون ۱۳ پرو و ​​۱۳ پرو مکس را به طرز ماهرانه ای نشان می دهد .

این تعجب آور نیست. ما متوجه می شویم که در مورد حالت پرتره با عکس ها یکسان است ، اما خبر خوب این است که با هر بار تکرار آیفون ، به طرز قابل توجهی بهبود یافته است ، و ما انتظار داریم که در اینجا نیز همین مورد اعمال شود.

سوئیچ اتوماتیک گاهی اوقات در زمان نامناسب تغییر می کند ، بنابراین خوب است که یک حالت ویرایش برای رفع اشتباهات بعد از واقعیت وجود دارد.

Cinematic Cinematic

این رابط کاربری نیز بسیار پیچیده است ، به خصوص اگر در ضبط دارای سوئیچ های فوکوس زیادی هستید و هنگامی که فقط دو شی یا شخص در عکس وجود دارد بهتر کار می کند. اما مانند حالت پرتره در ابتدا ، هنوز هم نیاز مند نسخه های بهبود یافته است.