شیائومی فناوری شارژمحور جدیدی را با نام Xiaomi Mi Air Charge Technology معرفی کرد؛ Mi Air Charge سیستمی برای شارژ بی‌سیم است که مطابق‌با ادعای شیائومی می‌تواند دستگاه‌ها را در «شعاع چندین متری» شارژ کند. فناوری جدید شارژ کاملا بی‌سیم Mi Air شیائومی قادر است چند دستگاه را از راه دور و بدون نیاز به پد شارژر، به‌صورت هم‌زمان با توان پنج وات شارژ کند. ( در ادمه ویدیو را تماشا کنید )

 

این سیستم شارژ دارای تعداد زیادی آنتن ویژه است و علاوه بر گوشی‌های هوشمند با ساعت‌های هوشمند و دستبندهای تناسب اندام هم کار می‌کند. و اکنون سیستم‌های شارژ بی‌سیم مبتنی‌بر پدهای شارژ و سیم‌پیچ‌ هنوز به‌طور کامل برای تمامی کاربران و تمامی دستگاه‌ها در دسترس قرار نگرفته‌اند نسل به نسل پیشرفت بیشتری در پیش دارند. شیائومی می‌گوید فناوری اصلی سیستم شارژ از راه دور این شرکت برپایه‌ی موقعیت‌یابی و انتقال انرژی در فضا طراحی شده است. دستگاه شارژ جدید شیائومی که به‌صورت اختصاصی توسط این شرکت توسعه داده شده است در درون خود از پنج آنتن تداخل فازی استفاده می‌کند که می‌توانند به‌صورت دقیق، گوشی هوشمند را مکان‌یابی کنند. یک آرایه‌ی کنترل فازی که متشکل‌از ۱۴۴ آنتن است، موج‌هایی که پهنایشان به میلی‌متر می‌رسد را مستقیما ازطریق تکنیک بیم‌فورمینگ (Beamforming) برای گوشی ارسال می‌کند.

 

یکی از اهدافی که شیائومی با معرفی Mi Air Charge دنبال می‌کند، این است که «اتاق نشیمن را کاملا بی‌سیم» کند. به‌لطف سیستم شارژ شیائومی، تمامی آیتم‌های حاضر در اتاق نشیمن نظیر اسپیکر و لامپ و دستگاه‌های مربوط به خانه‌ی هوشمند همگی به‌صورت هم‌زمان توسط سیستمی واحد، شارژ می‌شوند. شیائومی همچنین موفق‌به تولید آنتن‌های کوچکی برای گوشی‌های هوشمند شده است که از آنچه شرکت چینی به‌عنوان «آنتن راهنما» (Beacon Antenna) و «آرایه‌ی آنتنِ گیرنده» یاد می‌کند، بهره‌مند هستند. ظاهرا آنتن راهنما اطلاعات مربوط به موقعیت‌یابی را با مصرف انرژی پایین پخش می‌کند و سپس آرایه‌ی آنتن گیرنده که خود شامل ۱۴ آنتن است سیگنال‌های موج میلی‌متری را که توسط دستگاه شارژر ساطع شده‌اند، ازطریق مدار یکسوساز (Rectifier) به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند.

شیائومی پیش از این، دستاورد در حوزه‌ی شارژ بی‌سیم به‌نمایش گذاشته است که از بین آن‌ها می‌توانیم به سیستم شارژ بی‌سیم ۸۰ وات اشاره کنیم. طبق گزارشات، هیچ محصولی تجاری در سال جاری میلادی به پشتیبانی از فناوری Mi Air Charge مجهز نمی‌شود و فعلا هیچ تاریخ دقیقی برای عرضه‌ی محصولات سازگار با این فناوری در دسترس نیست.