وبسایت WIRED به بهانه ی رونمایی Oneplus از گوشی میان رده جدید خود یعنی Nord به سراغ کارل پی یکی از بنیان گذاران این کمپانی رفته و در مصاحبه ایی از دلایل بازگشت شرکتش به بازار گوشی های میان رده پرسیده که در ادامه می توانید برگردان این
مصاحبه را بخوانید .

 

+ چرا Oneplus در حال بازگشت به بازار میان رده ها است ؟

– اگر به تحولات بازار گوشی های هوشمند نگاه کنید متوجه می شوید که گوشی های پرچمدار یک افزایش قیمت ناگهانی رو شاهد بودند ، در حال حاضر خیلی از گوشی ها بالای ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند و این باعث رشد بازار میان رده ها شده تا فضای خالی زیر این قیمت رو پوشش بدهند .
در سال ۲۰۱۵ ما یک میان رده به نام X ساختیم ، در ان زمان تمام تمرکز کمپانی بر روی مشتاقان تکنولوژی بود گرچه oneplus x محصول خیلی خوبی بود ولی با استقبال این افراد رو به رو نشد اما امروز برند ما بسیار بزرگتر و شناخته شده تر است به همین علت الان با ساخت گوشی میان رده می توانیم مخاطب بیشتری جذب کنیم .

+ کدام برای Oneplus سود بیشتری دارد گوشی پرچمدار یا میان رده ؟

– به نظرم باید یکسان باشد . گوشی های پرچمدار سوده بیشتری به ازا هر دستگاه دارد اما از طرف دیگر فکر می کنم تعداد بیشتری گوشی Nord بتوانیم به فروش برسانیم باید صبر کنیم و ببینیم چه می شود .

+ اگه Nord برای شما سود بیشتری داشت چرا به طور کل گوشی های پرچمدار رو کنار نگذارید ؟

– بعضی از مصرف کنندگان بهترین و به روز ترین گوشی ها رو می خواهند بعضی دیگر هم دستگاهی می خواهند که قابل اتکا برای استفاده روزمره باشه ، چرا هر دو نباشه ؟ چرا باید بخواهیم از ساخت گوشی پرچمدار فاصله بگیریم ؟ مثل این میمونه که از پورش بخواهیم از ژن مسابقه ای خود فاصله بگیره .

+ با توجه به مشکلاتی که برای هواوی و تکنولوژی ۵G در بریتانیا به وجود اومده به نظر شما استقبال مردم از Nord چگونه خواهد بود؟

– خب ما سه دور پیش فروش برای Nord داشتیم که بغیر از هند بزرگترین خریدار ما بریتانیا بود . فکر می کنم چیزی حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد پیش خرید Nord در اروپا از سمت بریتانیا بوده بنابراین فکر نمی کنم مشکل خاصی بوجود بیاید

+ تعداد کمی از مصرف کنندگان می توانند تفاوت بین صفحه نمایش OLED و LCD رو متوجه بشوند درست مانند ۵G ، ایا این تقابل ها همان قدر که برای تولید کنندگان مهمه برای مصرف کنندگان هم اهمیت دارد ؟

– من هم با شما موافقم . اکثر مصرف کنندگان نمی توانند تفاوت صفحه نمایش ۹۰Hz را با ۶۰Hz یا OLED با LCD را تشخیص دهند یا نمی دانند ما چه تغییری در نرم افزار ایجاد کردیم اما وقتی از محصول خوششان بیاید حتی اگر نتوانند علت ان را توضیح بدهند به خاطر همین تغیرات جزئی است که باعث بهبود تجربه استفاده از گوشی می شود و از طرف دیگر مصرف کننده از جنبه های نمایشی دستگاه خوشش می اید مثلا فلان گوشی دوربین ۱۰۰MP یا ZOOM 100x دارد ، ایا این موارد واقعا کاربردی است ؟ من که مطمئن نیستم .

+ ریچارد یو یکی از مدیران هواوی در مصاحبه ای گفت که دوربین در گوشی های هوشمند تنها یکی دو سال دیگر جا برای رقابت دارد ، شما با این حرف موافقید؟

– تنها یک جنبه باعث موفقیت یا شکست یک محصول نمی شود شما مدت زمان زیادی رو در طول روز با گوشی خود می گذرانید که این خود باعث می شود تمام جنبه های گوشی با اهمیت شوند ، استیو جابز در یکی از صحبت هایش می گوید برند مانند حساب بانکی است هرتعامل مثبت با مصرف کننده چه بازار یابی باشد چه خدمات پس از فروش چه تعریف یک نفر از برند شما مانند اعتباریست که به حساب شما اضافه می شود وهر تعامل بد و منفی از اعتبار شما کم می کند پس برند فقط یک محصول یا تبلیغ یا خدمات پس از فروش نیست ، یک برند مجموع تمام کاریست که شما می کنید و به نظر من اینجا محل تقابل اصلی است جایی که باید تمامی جزئیات بدون نقص باشند .

وان پلاس-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

+ این اولین باریست که شما در گوشیتون از پردازنده پرچمدار استفاده نمی کنید ، درسته ؟

– درسته این اولین باره ، پردازنده اسنپدراگون ۷۶۵G برای تجربه ای که ما می خواستیم منتقل کنیم به اندازه کافی سریع است .

+ امروزه همه چیز به صورت وایرلس است پس چرا هنوز بعضی ها از حذف شدن سوکت هدفون شکایت می کنند ؟

– بعضی وقت ها مردم یک چیز می گویند و بعد یک جور دیگر رفتار می کنند ، بعضی وقت ها می گویند باتری بزرگتر می خواهند و برایشان مهم نیست اگر ضخامت گوشی بیشتر شود بعد شما گوشی ضخیم تر به انها می دهید و خوششان نمی اید .
در زمان ساخت یک محصول شما باید به باز خورد ها دقت کنید اما بیشتر از ان باید به نکات پنهان درون بازخورد ها دقت کنید مثلا وقتی مردم به حذف سوکت هدفون اعتراض می کنند شاید می خواهند که هدفون های وایرلس ارزان تر باشند ، ما هنوز هم نمی دانیم چرا مردم یک چیز می گویند و جور دیگر عمل می کنند ، در هر صورت شما باید به چیزی که فکر می کنید درست است عمل کنید .

+ شما Nord را برای چه کسانی طراحی کرده اید ؟

– برای هرکسی که گوشی پرچمدار دار نمی خواهد ، خیلی از مصرف کنندگان به قابلیتهای گوشی های پرچمدار احتیاج ندارند و صرفا به دنبال یک گوشی خوب هستند ما در مورد Nord روی یک ویژگی مثل دوربین تمرکز نکردیم و سعی کردیم تمام جزئیات خوب از اب دربیاید .

وان پلاس-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

+ ایا Nord توجیه قیمت رو برای پرچمدارانی مثل ۸pro سخت نمی کند ؟ Nord چیزی حدود ۵۰۰ پوند ارزان تر است

– فکر نمی کنم مشکلی بوجود بیاورد ، اگر شما به دسته بندی های دیگر مصرف کنندگان نگاه کنید مثلا ماشین ، بعضی از مصرف کنندگان به دنبال ماشین هایی با عمل کرد بالا هستند مثل پورش ولی همین کمپانی ماشین هایی هم برای عموم تولید می کند و این دو با هم تداخلی ندارند .

+ تا الان دو دفعه اسم پورش رو اوردید ، طرفدار ماشین های بنزینی هستید یا برقی ؟

– جدیدا یک پورشه باکستر گرفته ام برای همین دائم در ذهنم است ، نمی خواستم ماشین برقی بخرم بنظرم ماشین های برقی هنوز احتیاج به زمان دارند تا به نقطه ی مورد نظر برسند

+ تنها در چند سال Oneplus از ۰ به یک کمپانی بیلیون دلاری تبدیل شد اما سوال اصلی اینجاست که قدم بعدی شما چیست ، ایا قصد فروش کمپانی را دارید یا می خواهید کاری کاملا جدید را شروع کنید یا می خواهید همین روند را پیش ببرید ؟

– من می خواهم کاری انجام دهم که ارزش داشته باشد در حال حاضر جواب قطعی ندارم ، ما مثل ذره ای در این جهان هستیم ، اگر بتوانیم تاثیری هر چند کوچک داشته باشیم عالی می شود من بعضی وقتها دراز می کشم و به این فکر می کنم که ما چقدر در این دنیا ناچیز هستیم و فعلا به جوابی نرسیدم که چگونه این موضوع را دگرگون کنیم .