آخرین گوشی برند گوگل به نام پیکسل ۴ سال گذشته روانه بازار شد و برخلاف کاهش قیمت عرضه به دفعات، همچنان فروش آن پایین است. این گوشی با چیپست راداری Soli توسعه یافته که برای اجرای قابلیت Motion Sense در نظر گرفته شده است. حالا آخرین خبر مرتبط نشان می‌دهد کمپانی گوگل ممکن است در نسل اینده گوشی‌های هوشمند پیکسل ۵ خود دیگر از این قطعه استفاده نکند.

استفان هال از خبرگزاری ۹to5google در حساب شخصی توییتر خود گفت که گوشی جدید پیکسل ۵ امسال گوگل احتمالا دارای چیپست راداری Soli نخواهد بود. اگر خاطرتان باشد، این نکته در زمان توسعه سری گوشی پیکسل ۴ سر و صدای زیادی به پا کرده بود. چیپست رادار Soli با هماهنگی نرم افزار گوگل عمل می‌کند و به منظور کمک به امکان Always-On ، بهبود سرعت در باز شدن قفل صفحه و همچنین برخی موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جنبه جالب توجه دیگر درباره این چیپست، امکانات ژستی حرکتی آن است. Soli دارای حسگرهای حرکتی است که می‌توانند حرکات دست کاربر را در مقابل گوشی تشخیص دهند و عملگرهای مختلفی را مانند تغییر دادن قطعات موسیقی، رد کردن تماس و غیره به اجرا درآورند.

این مفهوم جالب به نظر می‌رسید اما پس از عرضه گوشی پیکسل ۴، بسیاری از کاربران و دارندگان گزارش کردند که باتری دستگاه احتمالا به خاطر رادار Soli دوام چشمگیری ندارد. علاوه بر این، گوگل مجبور بود برخی قابلیت‌ها را ازجمله لنز زاویه باز و باتری بزرگ در پیکسل ۴ حذف کند زیرا چیپست راداری Soli گران قیمت بود.

علاوه بر این، گوگل تصمیم گرفت پیکسل ۴ را در برخی بازارها از جمله هند عرضه نکند؛ زیرا به دلیل نبود مجوزهای رگولاتوری خاص، کاربران نمی‌توانستند از آن استفاده کنند.

هنوز شایعات زیادی درباره گوشی جدید پیکسل ۵ منتشر نشده است و فعلا باید به چشم خبری تایید نشده به این احتمال نگاه کنیم. امیدواریم در آینده نزدیک گزارش‌های بیشتری در این زمینه در دست قرار بگیرد.