کمپانی سازنده TSMC که پردازنده‌های موبایلی سطح بالا را برای کمپانی‌های دیگری نظیر اپل و کوالکام تولید می‌کند، تأیید کرده که از تاریخ ۱۵ می تاکنون هیچ سفارشی را از سوی کمپانی هواوی دریافت نکرده است. این موضوع ممکن است هواوی را در توسعه گوشی جدید سری Mate 40 خود مجبور به اجرای استراتژی پردازنده دوگانه کند.

قانون تحریم فعلی ظاهرا برای سفارش‌های جاری مؤثر نیست و همه این سفارش‌ها که قبلا به ثبت رسیده است باید تا پیش از ۱۴ سپتامبر برای کمپانی هواوی ارسال شود. گزارش شده است که گوشی جدید هواوی سری Mate 40 از پردازنده Kirin 1020 SoC قدرت می‌گیرد که HiSilicon آن را با معماری ۵ نانومتری تولید کرده است. همچنین به نظر می‌رسد که کمپانی هواوی پیش از اجرای محدودیت‌های همکاری با سازندگان آمریکایی تعداد تنها ۸ میلیون واحد پردازنده سفارش داده است. پیش بینی شده است که این کمپانی چینی تعداد ۱۰ میلیون دستگاه از دوگانه جدید Mate 40 خود را در سرتاسر جهان به فروش برساند. بدین ترتیب هواوی برای توسعه و تولید این تعداد دستگاه به پردازنده‌های بیشتری هم نیاز دارد.

از آنجا که هواوی برای تأمین این تعداد تراشه نمی‌تواند از TSMC درخواست کند، باید به استفاده از تراشه موبایلی دیگری بیندیشد. پیش از این شنیده بودیم که کوالکام برای دریافت مجوز از معاونت تجارت و صنعت درخواست کرده است تا بتواند با هواوی همکاری کند. دریافت این مجوز باعث می‌شود هواوی بتواند از کوالکام پردازنده تهیه کند و بدین ترتیب از این تراشه‌ها در توسعه گوشی جدید Mate 40 و P50 خود استفاده کند.

احتمال توسعه گوشی هواوی Mate 40 با پردازنده مدیاتک

از طرفی تنها انتخاب امسال هواوی پردازنده‌های اگزینوس سامسونگ و مدیاتک است. پردازنده Kirin 1020 احتمالا ۵۰ درصد بهبود در عملکرد کلی سیستم در مقایسه با Kirin 990 ارائه می‌دهد. البته گوشی‌های Mate 40 مجهز به تراشه Kirin 1020 احتمالا تنها به بازار چین محدود است و نسخه جهانی این پرچمدار با پردازنده داخلی مدیاتک عرضه می‌شود.