تراشه ۳ نانومتری سامسونگ در سال ۲۰۲۲ ساخته می‌شود

تراشه ۳ نانومتری سامسونگ در دست ساخت است. سامسونگ نقشه راه  تراشه سازی خود را معرفی کرده و انتظار می‌رود اولین تراشه های ۳ نانومتری H1 در ۲۰۲۲ عرضه شود. در طول این سال‌ها انجمن ریخته‌گری سامسونگ، چوی سی یونگ در مورد آینده تولید چیپس سامسونگ و اینکه کمبود جهانی برای آینده تجارت ریخته‌گری آن چه معنایی دارد صحبت کرده است. سی یونگ رئیس شرکت ریخته‌گری سامسونگ است و در مورد نقشه راه سامسونگ برای ساخت تراشه‌های ۳ نانومتری و ۲ نانومتری صحبت کرد.

سامسونگ قصد دارد با وجود کمبود قطعات جهانی، رقابتی باقی بماند. Si-Young تأکید کرد که سامسونگ “درحالی‌که مقیاس سیلیکون را یک گام جلوتر می‌برد، پیشرفته‌ترین فناوری‌ها را رهبری خواهد کرد.” حتی با وجود کمبود، این شرکت انتظار دارد “تعداد کمی از شرکت‌ها مجهز باشند تا در این مرز جدید برای مقیاس‌بندی فرایند رقابت کنند.”

برای شروع، سامسونگ قصد دارد تولید انبوه تراشه‌ها را در فرایند ۲ نانومتری را در سال ۲۰۲۵ آغاز کند. نسل فعلی تلفن‌های هوشمند سامسونگ و اپل (تولید شده توسط سامسونگ ، کوالکام و TSMC) از SoC های ۵ نانومتری استفاده می کنند.

زمان ساخت و عرضه

تراشه 3 نانومتری سامسونگ
تراشه ۳ نانومتری

این تراشه ساز انتظار دارد که اولین تراشه‌های ۳ نانومتری مشتریان را در نیمه اول سال ۲۰۲۲ تولید کند. این تراشه‌های جدید باید به لطف گره ۳ نانومتری دروازه (GAA) ، می‌توانند عملکرد را تا ۳۰ درصد افزایش دهند و از نصف قدرت بیشتری استفاده کنند. همه اینها در حالی پیش‌بینی می‌شود که تراشه تا ۳۵ درصد فضای کمتری نسبت به نمونه ۵ نانومتری‌اش اشغال می‌کند.

تراشه‌های ۳ نانومتری در کارخانه سامسونگ در پیوند با کره تولید می‌شود. در حال حاضر برای پشتیبانی از ظرفیت بیشتر درحال‌توسعه است. همچنین یک کارخانه ریخته‌گری برای ایالات متحده در نظر گرفته شده است، اگرچه جزئیات مربوط به محل آن باریک است. در همین حال، انتظار می‌رود تولید نسل دوم تراشه‌های ۳ نانومتری در سال ۲۰۲۳ آغاز شود.

 

این شرکت حتی فاش کرد که تراشه‌های ۲ نانومتری در مراحل اولیه توسعه هستند. اینها از فناوری GAA و FET چندکاناله استفاده می‌کنند که درحال‌توسعه است.

منبع مطلب:

https://www.gsmarena.com/samsung_outlines_its_chipmaking_roadmap_expects_first_3nm_chips_in_h1_2022-news-51325.php