حالا در دوران ارتباطی ۵G هستیم و تراشه‌های موبایلی با این قابلیت بیش از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند. امروزه اغلب سازندگان چینی برای تامین تراشه‌های گوشی‌های جدید خود با کوالکام و مدیاتک همکاری می‌کنند اما این شرایط ممکن است به زودی دستخوش تغییر شود. به نظر می‌رسد که کمپانی شیائومی قصد دارد از سال آینده در توسعه گوشی‌های هوشمند جدید خودش از تراشه‌های اگزینوس سامسونگ استفاده کند. علاوه بر این گفته می‌شود که دیگر برندهای شناخته شده مانند اوپو و ویوو هم برای توسعه محصولات آینده خود ممکن است از چیپست‌های اگزینوس ساخت سامسونگ استفاده کنند.

همه می‌دانیم که کمپانی سامسونگ همچنین در بازار موبایل و ساخت این دستگاه هوشمند بسیار قدرتمند است. عملکرد تراشه‌های پرچمدار اگزینوس سطح پایین‌تر از رقیبان اسنپدراگون و kirin ساخت هوآوی نیست. از طرفی در زمان گسترش شبکه ارتباطی ۴G تنها برند چینی میزو بود که از تراشه‌های اگزینوس سامسونگ در گوشی‌های خود استفاده می‌کرد.

ویوو از سال گذشته به اولین برند چینی سازنده تبدیل شد که که همکاری خودش را با سامسونگ در جهت استفاده از تراشه‌های ۵G مخصوص بازار چین آغاز کرد. اولین محصول این همکاری با تراشه اگزینوس ۹۸۰ عرضه شد و Vivo G1 5G نام داشت. در همین راستا سامسونگ قصد دارد در تاریخ ۱۲ نوامبر (۲۲ آبان) از تازه‌ترین تراشه سطح بالای خود موسوم به اگزینوس ۱۰۸۰ رونمایی کند. احتمالا ویوو هم به زودی اولین گوشی هوشمند مجهز به این تراشه را معرفی خواهد کرد.

اگزینوس ۱۰۸۰ با ساختار ۵ نانومتری توسعه یافته است و چهار هسته قدرتمند Cortex-A78 به همراه چهار هسته Cortex-A55 دارد و همچنین پردازنده گرافیکی Mali-G78 آن را همراهی می‌کند.

سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین
سامسونگ-گوشی-قیمت گوشی-گوشی ارزان-علاالدین-پاساژ علاالدین

از نظر عملکرد باید به نتیجه بنچمارک AnTuTu با امتیاز خیره کننده ۶۹۳۶۰۰ برای این تراشه اشاره کنیم. امتیاز CPU معادل ۱۸۱۰۹۹، امتیاز GPU معادل ۲۹۷۶۷۶، امتیاز MEM معادل ۱۱۵۱۶۹ و امتیاز UX هم ۹۹۶۵۶ است. همان طور که شاهد هستیم، امتیازها نشان می‌دهد که عملکرد اگزینوس ۱۰۸۰ توانسته است اسنپدراگون ۸۶۵ و ۸۶۵ پلاس را هم پشت سر بگذارد هرچند کمی همچنان سطح پایین‌تر از تراشه هوآوی Kirin 9000 است. به طور کلی عملکرد تراشه جدید اگزینوس سامسونگ بسیار فوق العاده است.

بر اساس تازه‌ترین خبرها، بخش LSI سامسونگ در نظر دارد از سال ۲۰۲۱ تامین کننده تراشه‌های اگزینوس برای برندهایی نظیر شیائومی، اوپو و ویوو شود. در این خبرها به مدل دقیق این تراشه‌ها اشاره نشده اما اگزینوس ۱۰۸۰ و حتی اگزینوس ۲۱۰۰ هم ممکن است در گوشی‌های سطح بالای آینده این برندهای چینی دیده شوند.

بدین ترتیب در آینده نزدیک رقابت در میان سازندگان تراشه‌های موبایلی بیشتر می‌شود و مدیاتک و کوالکام متوجه فشار جدی از سوی سامسونگ خواهند شد.