در حال حاضر نسل هشتم آیپد، پایین رده‌ترین تبلت برند اپل شناخته می‌شود. قیمت این تبلت پایین رده برای نسخه ۳۲ گیگابایتی آن ۳۲۹ دلار است. گزارش شده است که برخی تحلیل گران انتظار دارند نسل نهم آیپدها به نام آیپد ۹ پاییز امسال رسما رونمایی شود. این تبلت جدید اپل مخصوصا برای دانش آموزان طراحی شده است. تبلت جدید آیپد ۹ از نظر قیمت فروش در مقایسه با نسل قبلی افزایش چشمگیری نخواهد داشت اما گفته می‌شود که به تراشه داخلی A13 Bionic مجهز می‌شود و همچنین با بدنه باریک‌تر و سبک‎‌تر توسعه یافته است

آیپد فعلی اپل از نسل هشتم نمایشگر ۱۰٫۲ اینچی با وضوح تصویر ۲۱۶۰ در ۱۶۲۰ دارد و از تراشه داخلی A12 Bionic قدرت می‌گیرد. این محصول دیجیتال در سپتامبر سال گذشته با ضخامت بدنه معادل ۷٫۵ میلی متر عرضه شد. اما تبلت جدید آیپد ۹ اپل قرار است به تراشه جدید A12 Z یا A13 مجهز شود هرچند که گفته می‌شود که ابعاد نمایشگر و شکل کلی بدنه تغییر چندانی نداشته باشد. این دستگاه جدید هم همچنان Touch ID خود را در پنل جلو حفظ می‌کند. علاوه بر این در کنار آیپد ۹ حتما شاهد رونمایی کمپانی اپل از تبلت‌های جدید دیگری تحت عناوین آیپد مینی ۶، آیپد ایر ۵ خواهیم بود. این دو تبلت جدید بیش از تبلت پایین رده آیپد ۹ دستخوش تغییرات و به روزرسانی‌های مختلف خواهند بود.

فعلا نمی‌دانیم سایر تغییرات در تبلت جدید آیپد ۹ چه خواهد بود، هرچند که در برخی گزارش‌های اولیه درباره آن به نبود تغییرات چشمگیر در طراحی ظاهری آن اشاره شده بود. همچنین یادآور شدیم که دکمه خانه در طراحی این تبلت جدید باقی خواهد ماند. اگر از کاربرانی هستید که انتظار بیشتری از دستگاه تبلت خود دارید و نیازمندی‌هایتان در یک تبلت پایین رده برآورده نمی‌شود، شاید بهتر باشد که به تبلت جدید آیپد مینی ۶ فکر کنید. آیپد مینی ۶ علاوه بر استفاده از نمایشگر ۸٫۴ اینچی و طراحی ظاهری با حاشیه‌های باریک همچنین از تراشه قدرتمند A15 Bionic قدرت می‌گیرد و رابط شارژ و ارتباط آن USB-C طراحی شده است. علاوه بر این قرار است رابط Smart Connector هم به آن اضافه شود تا کاربران بتوانند از لوازم جانبی مانند صفحه کلید هم استفاده کنند.