اندروید محبوب‌ترین پلتفرم سیستم عامل موبایلی است و در نتیجه همچنین آسیب پذیرترین آن‌ها هم شناخته می‌شود. سهم بازار این سیستم عامل از هر رقیب دیگری بیشتر است و بسیاری از توسعه دهندگان و هکرها در تلاش هستند تا بدافزارهایی مناسب اندروید به منظور هک کردن دستگاه کاربران تولید کنند. یک هکر کاربلد در فضای اندروید می‌تواند کنترل سیستم را به کلی در دست بگیرد و همه حرکات و مکالمه‌های کاربر را هم پیگیری کند. اما چرا چنین چیزی محقق می‌شود؟ چون حفره‌هایی درون سیستم عامل و همچنین اپلیکیشن‌های جانبی نصب شده روی آن وجود دارد.

محققان مؤسسه TheBestVPN دریافته‌اند که بر اساس نتایج سال ۲۰۱۹، اندروید در میان همه سیستم عامل‌ها تعداد مشکلات امنیتی و آسیب پذیری بیشتری داشته است. سال گذشته به طور کلی تعداد ۴۱۴ مورد آسیب پذیری جدی در اندروید پیدا شد، اما وضعیت چندان هم بد نیست. بر اساس گفته‌های کارشناسان، تعداد این آسیب پذیری‌ها همچنان کاهش پیدا می‌کند. بدین ترتیب اگر ۸۴۳ حفره در سال ۲۰۱۷ پیدا شد، تا اواخر سال گذشته این تعداد تقریبا نصف شد. همچنین باید بگوییم که در کل زمان عرضه اندروید از ابتدا تا کنون تعداد ۲۵۶۳ مورد آسیب پذیری جدی از آن گزارش شده است.

اندروید-گوشی-گوشی جدید-قیمت گوشی-علاالدین-پاساژ علاالدین

کارشناسان توافق دارند که ریشه این مشکل نه در سیستم عامل بلکه در آن دسته اپلیکیشن‌هایی است که اجازه دسترسی به فایل‌های سیستم را پیدا می‌کنند. علاوه بر این برخی قطعات سخت افزاری هم باعث مشکل می‌شوند. برای مثال، یکی از تازه‌ترین مشکلاتی که بسیاری از دستگاه‌های اندرویدی را درگیر خود کرده به خاطر مشکلات موجود در فرم ویر چیپست‌های پردازنده از برند مدیاتک بوده است.

از طرفی کمپانی سازنده اندروید که همان غول تکنولوژی گوگل است، وظیفه دارد این مشکلات و آسیب پذیری‌های نرم افزار خود را با بسته‌های امنیتی مرتفع کند. این کمپانی همچنین معتقد است که تعداد مشکلات امنیتی مرتفع شده در سیستم عامل اندروید نشانگر مناسبی از وضعیت امنیتی این پلتفرم نیست. این موضوع درواقع نتیجه طبیعت باز سیستم عامل اندروید است.

همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که گوگل اخیرا با انتشار بسته امنیتی ماه مارس خود تعداد ۷۱ آسیب پذیری اندروید را از بین برد. این کمپانی بزرگ همچنین حفره‌های امنیتی مربوط به چیپست‌های تولید شده توسط کوالکام را هم به تعداد ۴۸ عدد تصحیح کرده است.