چینی ها

اپل برای کنار آمد با  چینی ها  مجبور به حذف برنامه قرآن کریم از اپ استور چین شده است. و شاید این ضدیت چین با اسلام را نشان می دهد.

یک برنامه   IOSمربوط به قرآن مجید ، برای “خواندن و گوش دادن به قرآن ” ، به درخواست ظاهری دولت از فروشگاه اپ استور چین حذف شده است.

اپ قران کریم

تاکنون مشخص نشده دلیل حذف اپ قرآن کریم از اپ استور چینی ها چه چیزی بوده است؛ اما به نظر دولت چین با این استدلال که اپ قرآن مجید دربردارنده متون مذهبی غیرقانونی است آن را از دسترس خارج کرده است. در شرایطی دولت چین دست به همچین کاری زده است که تا به امروز ۳۵ میلیون نفر از جمعیت جهان اپ رایگان قرآن کریم را که توسط PDMS ساخته شده است دانلود و نصب کرده‌اند.

اپل قبلاً هم  در صورت درخواست دولت چین برنامه ها را حذف کرده است. اما  ، قبلاً به دسته برنامه ها مربوط می شد نه اینکه یک برنامه جداگانه را مشخص کند

اپ استور

. در دسامبر ۲۰۲۰ ، اپل ۴۶۰۰۰ برنامه را از App Store حذف کرد. اما اکنون ، گزارش شده است که تنها یکی را حذف کرده است. واولین سانسو اپل با برنامه watchOS Quran Majeed را حذف کرد.

یکی ازتوسعه دهندگان برنامه  اپل به بی بی سی گفت: “به گفته اپل ، برنامه ما قرآن مجید از فروشگاه App China حذف شده است زیرا حاوی محتوای غیرقانونی است.” “ما در تلاش هستیم تا با اداره فضای مجازی چین و مقامات مربوطه چینی در ارتباط باشیم تا این مسئله حل شود”.

اعتقاد بر این است که محتوای غیرقانونی مربوط به متون مذهبی است. با این حال ، چین اسلام را به عنوان یک دین به رسمیت می شناسد.

نه اپل و نه دولت چین در این مورد اظهار نظر عمومی نکرده اند. قرآن مجید در فروشگاه App در مناطق دیگر در دسترس است.