هفته گذشته شاهد یکی از مهم ترین اتفاقات دنیای تلفن‌های هوشمند در سال جاری بودیم. آیفون ۱۲ در چهار مدل مختلف معرفی شد و کارشناسان زیادی در مورد ویژگی‌های این گوشی‌ها صحبت کردند. اپل همواره برخی از ویژگی‌های گوشی مثل ظرفیت رم و باتری را به طور مشخص بیان نمی‌کند و برای به دست آوردن مقدار دقیق این ارقام باید منتظر نتایج بنچمارک باشیم. بنچمارک GeekBench هم به سراغ این گوشی محبوب رفته و بررسی‌های سخت افزاری را روی این چهار مدل انجام داده است که در ادامه نتایج و خروجی‌های آن را بررسی می‌کنیم.

همانطور که می‌دانید هر چهار مدل از تراشه A14 Bionic بهره مند هستند. اپل گفته بود که این عملکرد CPU در این تراشه ۴۰ درصد و عملکرد GPU نیز ۳۰ درصد نسبت به A12 بهتر شده است. اما این مقایسه را با دو نسل قبل یعنی A12 انجام داده بود و نسبت به A13 این اعداد را اعلام نکرده بود.

اپل-آیفون-گوشی-قیمت گوشی-گوشی جدید-علاالدین-پاساژ علاالدین

طبق بررسی‌های انجام شده آیفون ۱۲ و آیفون ۱۲ مینی دارای رم ۴ گیگابایت هستند و در آژمون تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب امتیازهای ۱۵۸۸ و ۳۶۷۷ را به دست آورده اند. آیفون ۱۲ پرو پرو مکس هم دارای رم ۶ گیگابایت هستند و در آزمون تک هسته‌ای و چند هسته‌ای به ترتیب امتیازهای ۱۵۹۰ و ۳۸۸۱ را به دست آورده‌اند. این اعدا به این معناست که نسبت به نسل قبلی در آزمون تک هسته‌ای کمتر از ۲۰ درصد و در آزمون چند هسته‌ای فقط ۸ درصد بهتر شده‌اند.
این ارقام نشان می‌دهد که اپل تمرکز خود را بیشتر روی مصرف بهینه باتری در این گوشی‌ها گذاشته است و سرعت عملکرد را خیلی در این سری بالا نبرده است. به هر حال کاهش با توجه به ۵G بودن این گوشی‌ها کاهش مصرف باتری امری مهم محسوب می‌شود.